Jak podaje portal "Super Express", resort sprawiedliwości, na czele którego stoi Zbigniew Ziobro przygotował projekt ustawy, wprowadzający zmiany w rozwodach. Zdaniem polityków zmiany te są konieczne by pomóc rodzicom, którzy mają pod swoją opieką nieletnie dzieci. Co dokładnie znalazło się w projekcie?

W Polsce będzie trudniej o rozwód

Lada moment do Sejmu trafi projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości. Nowe regulacje mają zmienić zasady rozwodów, co zdaniem twórców projektu ma pomóc rodzicom, którzy pod swoją opieką mają nieletnie dzieci. Jednym z planowanych rozwiązań jest wprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego. Będzie ono poprzedzało złożenie pozwu o rozwód.

Sędzia/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD
Sędzia/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD
Sędzia/YouTube @Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD

Postępowanie to ma trwać przez co najmniej miesiąc. Po jego odbyciu, sędzia w trakcie rozprawy będzie mógł zawiesić postępowanie o rozwód, jeśli jego zdaniem małżeństwo może udać się ocalić. Jeśli pod opieką rozwodzących się małżonków znajdują się małoletnie dzieci, wówczas sąd będzie zobowiązany zaproponować im bezpłatne spotkania mediacyjne.

Wiceszef resortu sprawiedliwości, Marcin Romanowski przekonuje, że wprowadzane zmiany mają za zadanie ochronę dzieci, które są najbardziej pokrzywdzone w trakcie spraw rozwodowych. Jak wskazuje wiceminister sprawiedliwości obecnie tylko 10 procent pozwów nie kończy się rozwodem, nowe rozwiązania mają przyczynić się do zwiększenia tego odsetku.

Marcin Romanowski/YouTube @Polskie Radio
Marcin Romanowski/YouTube @Polskie Radio
Marcin Romanowski/YouTube @Polskie Radio

"Bo jeżeli najpierw będzie mediacja zakończona ugodą – przypominam: skuteczność prawie 50 proc. – to sprawa może się skończyć bardzo szybko, ale przede wszystkim w sposób polubowny" - wskazuje Romanowski.

Co sądzicie o zmianach w rozwodach?

To też może cię zainteresować: Joanna Opozda wciąż nie ma spokoju. Ojciec wytacza coraz cięższe działa. "Taka jest prawda"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: O Krzysztofie Rutkowskim znów zrobiło się głośno. Nie wszystkim przypadło do gustu zachowanie detektywa. O co chodzi

O tym się mówi: Elżbieta z programu "Rolnik szuka żony" podzieliła się wyjątkową nowiną. W jej życiu szykują się spore zmiany