Jak podaje portal "Super Express", deficyt budżetowy państwa wyniósł w 2021 roku około 35 miliardów złotych. Taką informację przekazał w poniedziałek szef resortu finansów Tadeusz Kościński. Minister uspokaja, że rząd przygotowuje "poduszki finansowe", które miałyby pomóc przedsiębiorstwom, gdyby przyszła taka konieczność.

Potężny deficyt budżetu państwa

Tadeusz Kościński był gościem audycji "Sygnały Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Jak przekazywał minister finansów na koniec listopada ubiegłego roku występowała nadwyżka w kwocie sięgającej 50 miliardów złotych. W grudniu rząd stworzył "poduszki finansowe", które pozwoliły ostatecznie osiągnąć poziom deficytu na około 35 miliardach złotych, "o ile pamiętam" - dodał szef resortu finansów.

Tadeusz Kościński/YouTube @Jedyna Polskie Radio
Tadeusz Kościński/YouTube @Jedyna Polskie Radio
Tadeusz Kościński/YouTube @Jedyna Polskie Radio

Kościński dodał, że jeśli tylko zajdzie konieczność, pieniądze mogą zostać przekierwane jako wsparcie dla przedsiębiorstw, które będą wymagały ratunku. Minister finansów podkreślił również, że na obecną chwilę największym problemem są ceny energii, które sprawiają, że inflacja jest duża.

Szef resortu finansu podkreśla, że rząd stara się zniwelować negatywne skutki inflacji, jaką odczuwamy. Jako przykład tych działań, Kościński wskazał tarczę antyinflacyjną. Minister ma również nadzieję, że w najbliższym czasie nie będziemy mieli już sytuacji, w której ceny energii nadal będą drastycznie szły do góry.

Tadeusz Kościński/YouTube @CEO MAGAZYN POLSKA - TV
Tadeusz Kościński/YouTube @CEO MAGAZYN POLSKA - TV
Tadeusz Kościński/YouTube @CEO MAGAZYN POLSKA - TV

Minister Kościński zapewnił, że "polska gospodarka działa bardzo dobrze". W dobrym stanie mają być również polskie finanse. Tempo wzrostu naszej gospodarki miało w ubiegły roku wynieść 5,2 i 5,3 proc. Wygląda też na to, że wszelkie transfery socjalne nie są w najbliższym czasie zagrożone.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Dominika Tajner jest już po operacji. Wiadomo, jak się czuje była żona Michała Wiśniewskiego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Afera z Elżbietą i Markiem z "Rolnik szuka żony". Stanisław ujawnił wszystko. O co chodzi

O tym się mówi: Kobieta zdecydowała się iść do sądu. Wszystko za sprawą wysokiej ceny za pogrzeb. W sprawie zapadła decyzja