Konserwanty, stabilizatory, emulgatory i barwniki znajdują się praktycznie w każdym produkcie, który widizmy w dzisiejszych supermarketach. To właśnie one odpowiedzialne są za "polepszenie smaku" i długą datę ważności.

Specjaliści nazywają je substancjami dodatkowymi. Zapewniają, że w żaden sposób nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie czy życie. Jednak czy to prawda?
Konserwanty, substancje dodatkowe, barwniki to substancje, które są stale dodawane do żywności

Wędliny od lat są w pierwszej dziesiątce produktów spożywczych, na które w szczególności nalezy uważać. Spo­śród nich naj­bar­dziej na­szpi­ko­wa­ne sub­stan­cja­mi do­dat­ko­wy­mi są kieł­ba­sa i pa­rów­ki.

fot. youtube
fot. youtube
fot. youtube

Na opakowaniach można znaleźć przeróżne związki. Już sama ich nazwa brzmi groźnie: ce­ty­lo­wa­ny ady­pi­nian dwu­skro­bio­wy (E1422), azo­tyn sodu (E250), cy­try­nian tri­so­do­wy (E331iii), di­fos­fo­ran di­so­do­wy (E450i), glu­ta­mi­nian sodu (E621), guma guar (E412), izo­askor­bi­nian sodu (E316), ka­ra­gen (E407), ko­sze­ni­la (E120), tri­fos­fo­ran pen­ta­so­do­wy (E451i).

Kolejne są różnego rodzaju chipsy i chrupki kukurydziane. Nie można się od nich opędzić, a to wszystko za sprawą takich dodatków jak: aro­mat dymu wę­dzar­ni­cze­go, brąz HT (E155), di­fos­fo­ran di­so­do­wy (E450), glu­ta­mi­nian sodu (E621), gu­any­lan di­so­do­wy (E627), ino­zy­nian di­so­do­wy (631), kar­mel amo­nia­kal­ny (E150c), ko­sze­ni­la (E120), kwas jabł­ko­wy (E296), kwas kar­mi­no­wy (E120), wę­glan sodu (E500).

fot. youtube
fot. youtube
fot. youtube

Kolorowe napoje gazowane, które również znajdują się na liście, nie powinny nikogo dziwić. Ich struktury i barwy nie można uzyskać w naturalny sposób. Ponadto zawierają mnóstwo cukru, który coraz czę­ściej za­stę­po­wa­ne są syn­te­tycz­ny­mi sło­dzi­ka­mi, w ro­dza­ju aspar­ta­mu.

Na jakie produkty należy uważać

Jak wy­ni­ka z badań, tego typu sub­stan­cje sło­dzą­ce mogą przy­czy­niać się do roz­wo­ju no­wo­two­rów i cho­rób ukła­du lim­fa­tycz­ne­go.
Sery topione również nie mają dobrej sławy. Z czego się składają? Głównie z tłuszczów, aż 45%, a także wody, faktycznego sera jest zaledwie około dziesięciu procent.
Produkty, na które powinieneś zwrócisz szczególną uwagę to: dania w słoikach, ciastka, desery, lody, gotowe sałatki, mrożone pizze i zapiekanki, mortadela.

O tym się mówi: Znana modelka doczekała się bliźniąt. Cały proces ciąży dokumentowała w sieci

Monika Miller zdobyła się na szczere wyznanie. Zrobiła to w wyjątkowym stylu