Główny Inspektorat Farmaceutyczny ma ostatnio pełne ręce roboty, gdyż co chwilę jest zmuszony wycofać jakiś lek z obrotu, a konkretnie ustaloną w wyniku badań rutynowych partię.

Lek stosowany przy uzależnieniu od substancji nikotyny pilnie wycofany z obrotu

Tym razem chodzi o środek leczniczy często używany w przypadku leczenia uzależnień od nikotyny. Okazuje się bowiem, że w tabletkach tabaks wykryte zostały wady jakościowe.

Do głównego inspektoratu farmaceutycznego trafił protokół sporządzony po przeprowadzonym badaniu przez narodowy instytut leków. Wyniki badań wskazały na niespełnienie wymagań dotyczących specyfikacji w obszarze dopuszczalnej ilości i zanieczyszczeń zawartych w leczniczym środku.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ozon Aptek (@ozonaptek)

Chodzi o szkodliwą dla zdrowia substancję N-formylcitisine, która jest jest alkaloidem typu cytyzyny z kory łodygi Maackia amurensis.

Lek Tabex (cytyzyna) był używany do rzucania palenia w Rosji i innych krajach Europy Wschodniej od ponad czterech dekad, ale nigdy nie przeprowadzono rygorystycznych badań, aby udowodnić jego skuteczność.

Specyfik o podanych niżej danych technicznych powinien być natychmiast odstawiony:

Nazwa: Tabex, 1,5 mg Postać: Tabletki powlekane Podmiot odpowiedzialny: Sopharma Warszawa sp. z o.o. Al. Jerozolimskie 136, 02-305 Warszawa identyfikator GTIN (tzw. kod EAN): 05909990342518 Numer serii: 31120 Data ważności: 30.11.2022 r.

O tym się mówi: Ważna wiadomość dla milionów Polaków płynie od rządu. Co z prognozowanym i wielkimi stratami finansowymi

Zerknij: Eva Longoria pochwaliła się nowym zdjęciem syna. Czy Santiago jest podobny do swojej sławnej mamy