Jak podaje portal "Fani pogody", już niebawem możemy spodziewać się mocnego spadku temperatur. Mróz może osiągnąć dwucyfrowe wartości. Do tego bardzo prawdopodobne jest występowanie burz śnieżnych oraz śnieżyc. Poznajcie szczegóły!

Czeka nas powrót zimy

W pierwszych dniach nowego roku pogodę kształtuje cyrkulacja strefowa, co wpływa na to, że mamy do czynienia ze zmienną aurą. W ostatnich dniach co prawda temperatura wzrosła, ale przyszło nam się mierzyć z opadami i silnymi podmuchami wiatru. Do tego dochodzą skoki ciśnienia niekorzystnie wpływające na biomet.

Z prognoz wynika, że już od środy możemy spodziewać się ochłodzenia. Wszystko za sprawą niżu, który przemieszczając się w stronę Rosji, ściągnie do naszego kraju zimne powietrze pochodzenia arktyczno-morskiego. Będzie to oznaczało, że miejscami temperatury będą utrzymywały się na minusie zarówno w dzień, jak i w nocy.

Najzimniej będzie w górach i na terenach podgórskich. Jak wskazują modele meteorologiczne, to właśnie tam nocą będziemy mogli zobaczyć dwucyfrowe ujemne temperatury. Chłodno będzie również na wschodzie kraju. Co ważne, pomimo ochłodzenia, za 10 dni wartości temperaturt będą charakterystyczne dla przedzimia, a nie dla zimy.

Opady śniegu

Już w najbliższy czwartek (6 stycznia) na przeważającej części kraju spodziewane są opady śniegu. Opady będą miały charakter konwekcyjny w świeżej masie chłodnego powietrza polarno-morskiego, napływającego za frontem chłodnym. Niewykluczone jest pojawienie się burz śnieżnych.

Kulminacja nadchodzącego mrozu ma przypaść na weekend oraz pierwsze dni przyszłego tygodnia. Na to, jak niskie temeperatury zobaczymy na termometrach wpływ będzie miał stopień zachmurzenia, siła porywów wiatru, a także uwarunkowania lokalne (jak choćby ukształtowanie terenu).

"Fani pogody" wskazują, że raczej nie ma się co nastawiać na długi powrót zimy. Przynajmniej na razie.

Śnieżyca/YouTube @Siema Banda
Śnieżyca/YouTube @Siema Banda
Śnieżyca/YouTube @Siema Banda

Czekacie na powrót śnieżnej zimy? A może nie możecie doczekać się już lata?

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. Lekarze ocenili, że wcześniaka nie udało się uratować. Wypisano noworodkowi akt, jednak coś zmieniło sytuację

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Odszedł drugi ze sławnych bliźniaków. Ich programy cieszyły się ogromną popularnością

O tym się mówi: Aleksander Kwaśniewski ostro o Donaldzie Tusku. Lider Platformy Obywatelskiej z pewnością nie będzie zadowolony z tych słów