Facebookowy post z Newton Fire Department w New Hampshire stał się popularny w 2017 roku z ostrzeżeniem. Dział udostępnił na Facebooku zdjęcia angielskiej mamy, której nastoletnia córka zasnęła z telefonem ładującym się pod poduszką - Badania wykazały, że 53% dzieci/nastolatków ładuje swój telefon lub tablet na łóżku lub pod poduszką. To może być bardzo niebezpieczne. Wytworzone ciepło nie może się rozproszyć, a ładowarka będzie coraz gorętsza. Prawdopodobnym skutkiem jest zapalenie się poduszki/łóżka. Naraża to dziecko/nastolatka, a także wszystkich innych w domu na wielkie niebezpieczeństwo. Sprawdź, gdzie Ty i Twoja rodzina ładujecie swoje urządzenia mobilne.

Mogło skończyć się tragedią

Dużym ryzykiem są odsłonięte przewody, które prawdopodobnie stały za ogniem z telefonu nastolatki, mówi technik z firmy serwisowej zajmującej się naprawą technologii. „Za każdym razem, gdy pracujesz z uszkodzoną elektroniką lub odsłoniętym okablowaniem, zawsze istnieje ryzyko pożaru”, mówi. „Jeśli masz postrzępiony kabel lub coś w tym stylu, lepiej go wymienić, niż próbować go naprawiać, zwłaszcza, że są tanie”.

Tylko uważaj, aby nie uszkodzić telefonu ładowarką innej marki. Większość telefonów bez wad prawdopodobnie nie przegrzeje się i nie spowoduje pożaru, ale nie jest to niemożliwe – mówi specjalista. A ryzyko rośnie, jeśli pracuje zbyt długo i wkładany jest pod poduszkę.

Dzieje się tak, ponieważ kiedy rozładowujesz lub ładujesz baterię, telefon wydziela ciepło – a kiedy rozładowujesz baterię, używając jej podczas ładowania, robi się jeszcze goręcej.

„Problem polega na tym, że jest przykryty tkaniną i nie pozwala na ucieczkę ciepła”, mówi ekspert. Tak więc poduszka lub koc przykrywający już przegrzewający się telefon może spowodować nieoczekiwany wypadek.

Jednak samo spanie z telefonem prawdopodobnie nie stanowi zagrożenia pożarowego. W końcu pod kołdrą nie ma mniej miejsca na oddychanie niż w kieszeni, mówi specjalista. „Ale jeśli masz kombinację najgorszych scenariuszy – usterkę producenta, ładowanie telefonu, odtwarzanie muzyki lub oglądanie filmów – i zaśniesz, z pewnością możesz wygenerować wystarczająco dużo ciepła, aby spowodować problem” – mówi.

O tym się mówi: Anna Mucha zachwyciła internautów sylwestrową kreacją. Jak wyglądała aktorka

Zerknij: Polska para prezydencka jest inspiracją dla zagranicznych osobistości. Barack i Michelle Obamowie zdecydowali się na podobne sylwestrowe stylizacje