Wiele wskazuje na to, że rok 2022 rozpocznie się szeregiem potężnych i znaczących zmian związanych między innymi z gospodarką naszego kraju.

Rząd realizuje wielki plan wprowadzania nowego ładu

Począwszy od wzrostu rachunków za prąd i gaz, wzrostu cen w sklepach i zmian dotyczących programów socjalnych i świadczeń emerytalnych, zmiany także obejmą różnego rodzaju przepisów i zaostrzenia restrykcji dotyczących handlu w niedzielę.

Jak zapewne pamiętamy, pierwsze zaostrzenia dotyczące zakazu handlu w niedzielę zaczęły się pojawiać w 2018 roku, jednak do radykalnego określenia zakazu handlu w niedzielę doszło w 2020 roku. Zaczął on wówczas obowiązywać i był od tego czasu znacznie bardziej egzekwowany.

Polacy jednak znaleźli sposób na ominięcie przepisów, a dowodem na to było pojawienie się licznych, małych placówek pocztowych, które według przepisów określających listę usług nie objętych zakazem, także mogły prowadzić działalność w niedzielę.

To się stało swoistą furtką do ominięcia obowiązujących przepisów określających zakaz handlu w niedzielę dla licznych przedsiębiorców prowadzących hipermarkety, a także dla właścicieli małych osiedlowych sklepików.

Gdy rządzący zdali sobie sprawę z tego, że ich zakaz handlu w niedzielę nie jest do końca przestrzegany dzięki pewnym lukom w przepisach, postanowili uszczelnić owe luki wprowadzając szereg zmian w ustawie.

Cios w punkty pocztowe?

Tak więc od 1 lutego 2022 roku będą obowiązywały nowe przepisy, wedle których będą mogli kontynuować działalność w niedzielę ci przedsiębiorcy, którzy udowodnią, że 40% przychodu ich firmy wygenerowane zostało świadczeniem usług pocztowych.

Ten warunek ma za zadanie doprowadzenie do zamknięcia detalicznych sklepów prowadzących pocztową działalność jako tę poboczną, jedynie w celu otwarcia swojego punktu w niedzielę.

Należy jednak pamiętać, że skoro punkty pocztowe mają być wykluczone pod pewnymi warunkami, pozostają jeszcze kwiaciarnie, cukiernie, piekarnie, stacje paliw, sklepy z pamiątkami, lodziarnie i apteki, których wciąż nie obowiązuje zakaz działalności w niedzielę.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Ważna informacja dla beneficjentów programu 500 Plus. Od 2022 roku kwota wzrośnie. Kto może liczyć na dodatek

Zerknij: Maryla Rodowicz i Zenek Martyniuk szykują na Sylwestra coś wyjątkowego. Nie szczędzili pieniędzy