Jak wskazuje portal "Super Express", w środę 1 września weszły w życie zmiany wprowadzone w przepisach ustawy o rynku mocy, która została uchwalona 23 lipca tego roku. Czy znowelizowane przepisy oznaczają wyższe rachunki za prąd dla klientów indywidualnych?

Zmiany w ustawie o rynku mocy

Zdaniem ustawodawcy, zmiany wprowadzone w ustawie mają na celu poszerzenie katalogu odbiorców, którzy mogą skorzystać ze zryczałtowanej opłaty mocowej. Urząd Regulacji Energetyki wskazuje, że modelem tym zostaną objęci również klienci indywidualni, choć ma to nastąpić dopiero z dniem 1 stycznia 2028 roku.

Żarówka/YouTube @MOS Wojska
Żarówka/YouTube @MOS Wojska
Żarówka/YouTube @MOS Wojska

Wysokość rachunku za energię elektryczną ma być wówczas uzależniona od indywidualnej dla każdego z nas krzywej poboru. W praktyce oznacza to, że będziemy płacić za różnicę w poborze energii pomiędzy szczytowymi godzinami zapotrzebowania mocowego, a pozostałym czasem w ciągu doby.

Zdaniem przedstawicieli Urzędu wprowadzenie takiego rozwiązania ma zachęcić odbiorców energii elektrycznej do bardziej świadomego korzystania z niej. Ma to przełożyć się na bilansowanie zużycia energii, a w konsekwencji na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii.

Licznik prądu/ YouTube @Możekomuśsięprzyda
Licznik prądu/ YouTube @Możekomuśsięprzyda
Licznik prądu/YouTube @Możekomuśsięprzyda

Do końca 2027 roku będziemy funkcjonowali na zasadach przewidzianych dla okresu przejściowego. W tym czasie będziemy mieli do czynienia z podziałem na odbiorców ryczałtowych (opłata mocowa uzależniona od rocznego zużycia energii) i pozostałych (uzależnienie opłaty od poboru energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania ogłoszonych przez prezesa URE).

Więcej o wprowadzonych zmianach znajdziecie tutaj.

Co sądzicie o proponowanych zmianach?

To też może cię zainteresować: Niezaszczepieni stracą stanowiska lub zostaną wysłani na urlop? Rząd zmienia ustawę covidową. Czego można się spodziewać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Monika Richardson w szczerych słowach o związku ze Zbigniewem Zamachowskim. Padły słowa, które nie pozostawiają wątpliwości

O tym się mówi: Znana piosenkarka zatrzymana za jazdę pod wpływem? Nieoficjalne informacje przedostały się do mediów