Jak podaje portal "Super Express", media obiegły szokujące informacje o tym, że papież Franciszek zdecyduje się zrezygnować z papieskiego tronu, podobnie jak zrobił to jego poprzednik. Co miałoby stać za taką decyzją głowy kościoła?

Abdykacja papieża Franciszka

Informacja o tym, że papież Franciszek abdykuje podał dziennik "Libero Quotidiano". Zdaniem katolickiego publicysty Antoniego Socci Ojciec Święty już niebawem zdecyduje się na abdykację. Na podobny krok zdecydował się jego poprzednik, papież Benedykt XVI, który zakończył swój pontyfikat w 2013 roku.

Benedykt XVI nie zdecydował się na abdykację jako pierwszy w historii - taką samą decyzję podjął blisko 600 lat wcześniej papież Grzegorz XII (zrobił to w 1415 roku). Co miałoby stać za taką decyzją papieża Franciszka?

Papież Franciszek/YouTube @Dla Ciekawskich
Papież Franciszek/YouTube @Dla Ciekawskich
Papież Franciszek/YouTube @Dla Ciekawskich

Powody decyzji

Zdaniem Antoniego Socci za abdykacją papieża Franciszka miałyby stać problemy ze zdrowiem. Przypomnijmy niedawno Ojciec Święty przeszedł zabieg usunięcia fragmentu jelita grubego w klinice Gemelli. Po operacji papież Franciszek przebywał w klinice przez 10 dni.

Na jego niekorzyść przemawia również wiek. Obecnie Franciszek ma 85 lat, dokładnie tyle, ile miał w momencie rezygnacji papież Benedykt XVI. Antonio Socci nie ma wątpliwości, że "konklawe wisi w powietrzu".

Póki co, papież Franciszek przygotowuje się do kolejnych zagranicznych wizyt. Już we wrześniu ma się pojawić na Węgrzech i na Słowacji. Myślicie, że faktycznie Ojciec Święty faktycznie planuje zrezygnować z przewódzeniu kościołowi?

To też może cię zainteresować: Pastor kościoła w ostrych słowach o Janie Pawle II. "To są wymysły". O co poszło

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Aleksandra Kwaśniewska zachwyciła na jesiennej ramówce TVN-u. Jak się prezentowała nowa prowadząca "Miasto Kobiet"

O tym się mówi: Edward Miszczak przyćmił jesienną ramówkę TVN? Jak zaprezentował się na pierwszym wystąpieniu jako małżonek Anny

Z życia gwiazd: Irana Santor przez lata milczał o tych traumatycznych wydarzeniach. Wreszcie zdecydowała się opowiedzieć, co ją spotkało