"Super Express" przedstawił aktualne prognozy ekspertów. Według tabloidu, seniorów czekają niesamowite podwyżki ich świadczeń emerytalnych mimo, że rząd zapowiedział najbliższą waloryzację jako czteroprocentową. Nadchodzi historyczna waloryzacja rent i emerytur 2022? Te prognozy coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej. Mimo, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział prognozowane podwyżki dla emerytów na poziomie czterech procent, z powodupikujących w górę cen ekonomiści nabierają coraz większej pewności, że waloryzacja rent i emerytur może sięgnąć pięciu procent lub nawet więcej.

Dobrze pamiętamy finansowe zmagania naszych najbliższych seniorów, które przez wiele lat były jedną z głównych bolączek związanych z głodowo niskimi emeryturami, podczas gdy ich rówieśnicy związani niegdyś z partią otrzymywali niebotyczne emerytury od państwa Po i PSLu. Od 2015 roku rozpoczęła się ciężka praca PiSu nad wprowadzeniem radykalnych zmian w kraju, co między innymi przyniosło uhonorowanie zapomnianych polskich bohaterów, czy odebranie emerytalnych przywilejów emerytowanym służbom SB.

Dopiero w 2020 zwiększenie kwot świadczeń emerytalnych sięgnęło 3,56 procent, a w 2021 4,24 procent. Należy także pamiętać, że czterokrotnie przeprowadzono w tym okresie waloryzację kwotową - raz emerytura wzrosła o kwotę nie mniejszą niż 36 złotych, potem 10 złotych, a w dalszej kolejności dwukrotnie 70 złotych.

Ponadto w 2016 roku minimalne krajowe świadczenie emerytalne zwiększono o 113 złotych. Do spektakularnego rekordu wciąż jeszcze sporo obecnym rządzącym brakuje. Gdyby dziś doszło do trzynastoprocentowej waloryzacji emerytur, minimalne świadczenia mogłyby wzrosnąć o ponad 158 złotych, czyli do 1410 złotych. Średnie świadczenie emerytalne wynoszące obecnie ok. 2500 złotych, po waloryzacji w 2022 sięgnęłoby kwoty 2817 złotych, by oznaczało dla seniorów kwotę większą o 317 złotych.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Tomasz Lis zaskakuje wykształceniem? Warto sprawdzić kim naprawdę jest redaktor naczelny popularnej gazety

Zerknij: Dagmara Kaźmierska w pełni szczęścia. Celebrytka korzysta z życia na egzotycznych wakacjach