Tegoroczne lato, podobnie jak w zeszłym roku nie rozpieszcza nas spokojem i możliwością zaplanowania urlopu. Wszystko za zprawą ciągłych serii burzowych nawałnic, o których wciąż alarmuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o nadchodzących silnych burzach otrzymali niemal wszyscy mieszkańcy Polski

Dzisiaj, 28 lipca i w nocy z 28 na 29 lipca wystąpić mają silne burze. Alert RCB obejmuje tereny siedmiu województw. Zagrożone burzami z gradobiciem są województwa świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, śląskie, małopolskie, lubelskie i łódzkie.

Mieszkańcy otrzymali sms-owy alert informujący o nadchodzącym niebezpieczeństwie - Uwaga! Dziś i w nocy (28/29.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr.

Należy pamiętać, że obecne ostrzeżenie zacznie obowiązywać według meteorologów od godziny 20:00 dzisiaj - 28 lipca aż do 29 lipca do godziny 8:00. Na oficjalnej rządowej stronie RCB podano szczegóły dotyczące nadchodzącej trudnej sytuacji meteorologicznej. Burzom będą lokalnie towarzyszyć silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, a także porywisty wiatr nawet do 100 km/h.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje także, w jaki sposób należy się zachować, jak zabezpieczyć siebie i mienie, aby nie uległo zniszczeniu i takowego nie spowodowało, gdy zostanie porwane przez silny wiatr.

Najważniejsze jest to, aby w miarę możliwości pozostać wewnątrz budynku, a jeśli burza zastanie nas poza domem, należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy pozamyjać drzwi i okna, zabezpieczyć wszelkie zwierzęta, gdyż silny wiatr może uszkodzić linie wysokiego napięcia. Dla bezpieczeństwa należy też pozabierać wszelkie doniczki i inne elementy z parapetów i balkonów, nie można podczas burzy przebywać pod drzewami.

Z uwagi na silne wiatry, a także zapowiadane gradobicia należy przeparkować smochody w bezpieczne miejsce.

O tym się mówi: Rafał Trzaskowski w niebezpieczeństwie? Otrzymał list, którego treść nie pozostawia wątpliwości. O co chodzi

Zerknij: Jaka jest prywatnie Oliwia Bieniuk? Prawdę na ten temat postanowiła wyjawić jej babcia