Jak podaje portal "O2", czeka nas kolejna fala epidemii koronawirusa. Wszystkiemu winny jest znacznie bardziej zakaźny wariant delta. Mutacja ta może przyczynić się do zniweczenia wysiłków włożonych do tej pory w opanowanie pandemii.

WHO ostrzega

To już czwarty tydzień z rzędu, kiedy notowany jest wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. O tym zauważalnym trendzie mówił w środę dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. Odpowiedzialność za niego ponosi wariant delta, którego rozprzestrzenianiu sprzyja duża wakacyjna mobilność ludzi oraz brak konsekwencji w utrzymywaniu wprowadzonych restrykcji.

Dr Tedros Adhanom/ YouTube @World Health Organization (WHO)
Dr Tedros Adhanom/ YouTube @World Health Organization (WHO)
Dr Tedros Adhanom/ YouTube @World Health Organization (WHO)

Od początku pandemii koronawirus przyczynił się do śmierci 4 mln osób na świecie. Wzrosty zakażeń notuje się w wielu państwach, w tym m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie notuje się najwyższą liczbę przypadków od pół roku. W Rosji padł niechlubny rekord w liczbie zgonów - liczba ofiar na przestrzeni 24 godzin wyniosła 786.

Szef WHO wskazuje, że w coraz większej liczbie krajów wariant delta zaczyna odgrywać dominującą rolę, a jego dalsze rozprzestrzenianie się na świecie stanowi realne zagrożenie. Eksperci wskazują, że szczepienia prowadzone w Europie i Ameryce Północnej przyczyniły się do spadku zachorowań i liczby zgonów, niestety w ostatnim czasie można zaobserwować odwrócenie tego pozytywnego trendu.

Koronawirus/Pixabay
Koronawirus/Pixabay
Koronawirus/Pixabay

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus dodał, że niestety istnieje duża dysproporcja w dystrybucji szczepionek pomiędzy poszczególnymi krajami. Część z państw miała szansę zaszczepić znaczną część społeczeństwa i otworzyć gospodarkę, podczas gdy inni nadal nie mają dostępu do preparatów. "To rozwarstwienie społeczne doprowadziło do powstania dwutorowej pandemii" - podsumował.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Czeka nas kolejny niespokojny pogodowo dzień. IMGW wydało ostrzeżenia. Może być naprawdę niebezpiecznie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Krawczyk mógł mieć fortunę? Na jaw wyszły nowe fakty z przeszłości gwiazdora. O co chodzi

O tym się mówi: Martyna Wojciechowska w końcu ujawniła kulisy rozstania z Przemysławem Kossakowskim. Ich małżeństwo skończyło się z dnia na dzień. Co się stało