Dziś najniższa emerytura to 1250,88 złotych brutto, jednak istnieją sposoby na to, aby podwyższyć tak niskie świadczenie. Jak to jednak zrobić i kto może skorzystać z rozmaitych, dostępnych dodatków do emerytury?

Od 1 marca tego roku wzrosła nie tylko stawka minimalnej emerytury, ale również wysokość dodatków do świadczenia emerytalnego. Wiele osób nie wie o tym, że swoją emeryturę może podwyższyć i nie ma pojęcia, że posiada uprawnienia do skorzystania z wielu rodzajów dodatków. Jak to zrobić?

Dodatki do emerytury – jak z nich skorzystać i kto ma prawo o nie wystąpić? W ten sposób można podnieść emeryturę nawet o kilkaset złotych

Jak informuje serwis Business Insider, wielu emerytów nie ma pojęcia o tym, że posiada prawo do podwyższenia swojego świadczenia i skorzystania z wielu dodatków do emerytury. Podstawowym dodatkiem, z którego prawo korzystania ma naprawdę wiele osób jest dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje on osobom całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji, ale również osobom po 75 roku życia. Pierwsza grupa musi złożyć specjalne pismo na druku OL-9, które wypełnia lekarz. Dziś wysokość tego dodatku to 239,66 złotych i ulega waloryzacji.

Wśród innych dodatków możemy znaleźć m.in. dodatek dla kombatantów lub ofiar represji (wdowy bądź wdowcy po kombatantach mają prawo do dodatku kompensacyjnego). Aby go otrzymać trzeba przedłożyć uprawnienia kombatanckie, wydane przez określone organy. Jego wysokość wynosi tyle, ile dodatku pielęgnacyjnego.

Prawo do uzyskania dodatku mają także osoby ze statusem weterana poszkodowanego, czyli biorąca udział w działaniach wojskowych poza granicami Polski i doznała uszczerbku na zdrowiu podczas tych działań, bądź zachorowała na chorobę, będącą skutkiem. Status ten przyznaje MON lub MSW.

Dodatek przysługuje także żołnierzom pracującym przymusowo. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie z WKU. Wysokość dodatku to również 239,66 złotych.

Co jeszcze? Między innymi ryczałt energetyczny, który pomaga emerytowi w opłatach za prąd, gaz i energię cieplną. Przysługuje on jednak wyłącznie emerytom o statusie kombatanta, żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych, a także wdowom/wdowcom po nich.

Aby zyskać ryczałt energetyczny potrzeba złożyć wniosek ZUS-ER-DKK-01 i uzupełnić go o decyzję Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub zaświadczenie z WKU. Wysokość dodatku jest ogłaszana co roku i od marca 2021 wynosi 179,81 złotych.

Pieniadze/Youtube

Jak informował portal "Życie": AGNIESZKA DYGANT POSTANOWIŁA ZASKOCZYĆ SWOICH FANÓW. AKTORKA ZROBIŁA COŚ, CZEGO NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. CHODZI O JEJ NASTOLETNIEGO SYNA XAWEREGO

Przypomnij sobie: STARUSZKA ODEBRAŁA TELEFON OD NIEZNAJOMEGO I POZBYŁA SIĘ OSZCZĘDNOŚCI ŻYCIA. NIEŚWIADOMA NIEBEZPIECZEŃSTWA KOBIETA WYRZUCIŁA PIENIĄDZE PRZEZ BALKON

Portal "Życie" pisał również: JEGO GŁOS ROZPOZNAJE NIEMAL KAŻDY POLAK. KIM JEST ZBIGNIEW SUSZYŃSKI? KARIERA AKTORA ROZBŁYSŁA PO „MŁODYCH WILKACH”, ALE GDZIE MOŻNA GO ZOBACZYĆ DZIŚ

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: BEATA SZYDŁO JEST MILIONERKĄ? BYŁA PREMIER MIAŁA W DŁUŻSZEJ PERSPEKTYWIE CZASU ZAROBIĆ POTĘŻNE PIENIĄDZE. WSZYSTKO WYSZŁO W OŚWIADCZENIU MAJĄTKOWYM