Jakiś czas temu rząd PiS obiecał, że w naszym kraju zostanie wprowadzona kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych miesięcznie. Media przekazały ostatnio informacje, że już niebawem ta obietnica ma zostać wprowadzona w życie.

Wyższa kwota wolna od podatku?

Okazuje się jednak, że Koalicja Polska zdecydowała zareagować szybciej i już podjęła odpowiednie kroki. Do Sejmu wpłynął bowiem projekt ustawy Koalicji Polskiej, który zakłada, że każdy z pracujących Polaków może liczyć na zwrot w wysokości 400 złotych miesięcznie. O co dokładnie chodzi?

Jak zaznaczają posłowie Koalicji Polskiej, część pieniędzy na pewno wróci do budżetu, bowiem dodatkowe pieniądze spowodują zwiększoną konsumpcję wśród Polaków. Innego zdania jest natomiast Związek Miast Polskich, który uważa, że tak wysoka kwota wolna od podatku może w znacznym stopniu przyczynić się do zrujnowania budżetu w polskich samorządach.

Zgodnie z projektem Koalicji Polskiej, kwota wolna od podatku stanowiłaby 30 tysięcy złotych, a więc podatek odprowadzany byłby dopiero po przekroczeniu tej kwoty. Obecnie kwota ta, dla zdecydowanej większości podatników, jest około 10 razy niższa.

Polacy będą zadowoleni

- Wprowadzenie wyższej kwoty od podatku będzie miało szczególne znaczenie dla osób zarabiających do 2.500 zł miesięcznie, gdyż osoby te będą w całości zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych – zaznaczają posłowie Koalicji Polskiej.

Jeśli faktycznie kwota wolna od podatku zostanie zwiększona do 30 tysięcy miesięcznie, to kwota zmniejszająca podatek wyniesie 5100 złotych rocznie, co daje nam w przeliczeniu 425 złotych miesięcznie. Nie da się zatem ukryć, że dla Polaków jest to naprawdę obiecujące rozwiązanie. Jednak czy i kiedy wejdzie w życie? Na ten moment nie możemy tego przewidzieć.

Zwiększona kwota wolna od podatku / YouTube: MattyPalka
Zwiększona kwota wolna od podatku / YouTube: MattyPalka