Jak informuje portal Biznes Info, według informacji przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny, w ostatnim miesiącu ubiegłego roku inflacja bardzo mocno wyhamowała. Szacunki zakładane w listopadzie wskazywały jasno, że grudniowy wskaźnik może ukształtować się na poziomie około 3%. Finalnie jednak wyniosła ona tylko 2,3% względem ubiegłego miesiąca. To bardzo dobry znak!

Jak wyglądał 2020 rok?

Co więcej, z podsumowania Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w grudniu odnotowano wzrost cen paliw, a także prywatnych środków transportu – wzrost o 3%. Dodatkowo podrożały także usługi i towary konsumpcyjne – wzrost o 0,1%. Co ciekawe w grudniu spadły jednak ceny napojów bezalkoholowych oraz żywności. Był to spadek o 0,1%.

Warto jednak zaznaczyć, jak kształtowały się ceny w porównaniu rocznym. Okazuje się, że porównując ceny nośników energii z 2020 i 2019 roku odnotowano wzrost o 4,6%. Duża podwyżka dotyczyła również cen paliw dla przeznaczonych do prywatnego transportu. Odnotowano tutaj wzrost o 8,4%.

Bardzo wysoka inflacja

Niestety, w porównaniu do roku 2019 zdrożała także żywność oraz napoje bezalkoholowe. Zaobserwowano tutaj wzrost o 0,7%.

Podsumowując, inflacja w 2020 roku w naszym kraju wyniosła średnio 3,4%, podczas gdy w 2019 roku było to 2,3%. Jest to jedna z najwyższych inflacji w naszej historii, wyższy wskaźnik odnotowano tylko w 2012 roku.

Eksperci uważają natomiast, że obecna sytuacja na rynku, a także pandemia koronawirusa przyczynią się jednak do tego, że w bieżącym roku inflacja mocno wyhamuje.

Jak informował portal "Życie": BYŁY PREZYDENT NASZEGO KRAJU PODZIELIŁ SIĘ SWOIMI PLANAMI NA 2021 ROK. CO TAKIEGO MA ZAMIAR ZROBIĆ ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI

Przypomnij sobie: KAMIL STOCH Z TRZECIM ZŁOTYM ORŁEM! SKOCZEK DAŁ KIBICOM OGROM RADOŚCI. WYGRAŁ TURNIEJ CZTERECH SKOCZNI 20 LAT PO LEGENDARNYM ZWYCIĘSTWIE ADAMA MAŁYSZA

Portal "Życie" pisał również: CZY PO 17 STYCZNIA WRÓCIMY DO NORMALNOŚCI? WSZYSTKO WSKAZUJE NA TO, ŻE RZĄD SZYKUJE DLA NAS NOWE OBOSTRZENIA. GŁOS NA TEN TEMAT ZABRAŁ PIOTR MULLER