Emeryci i renciści będą musieli się przygotować na zmiany, które już wkrótce dotkną ich ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja szuka oszczędności i postanowiła przestać wysyłać ważne dla seniorów informacje o wysokości emerytury i rent po waloryzacji, a także o kwocie przysługujących im dodatków.

Jak udało się ustalić dziennikowi „Fakt” właśnie w ten sposób ZUS będzie miał możliwość znalezienia wartych miliony oszczędności. W ten sposób do seniorów nie trafią już listy z wyliczonymi podwyżkami.

Ostatecznie wiadomo także, ile wyniesie przyszłoroczna waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych. Będzie to 3,84 proc., czyli nie mniej niż 50 złotych brutto miesięcznie. Ta podwyżka będzie jednak kosztować i to suma 54,5 mln złotych w 2021 roku.

Dodatkowo, dochodzi trzynastka w wyższej kwocie, co daje wydatki wyższe o 42 miliony złotych w stosunku do 2020 roku. Łącznie daje to 20 mld złotych.

ZUS szuka oszczędności. Nie będzie już wysyłał do emerytów i rencistów listów powiadamiających o podwyżkach świadczeń

Co roku w marcu wchodziła w życie nowa waloryzacja, a tuż po jej wprowadzeniu ZUS wysyłał do świadczeniobiorców monity o zmianach w wysokości emerytury. Instytucja chce jednak zniesienia tego obowiązku już od 2021 roku.

Prezes ZUS wysłała do minister rodziny, Marleny Maląg pismo z prośbą o wprowadzenie przepisów prawnych umożliwiających zniesienie doręczania listów z decyzjami.

Czym tłumaczona jest ta prośba?

„W dobie konieczności ograniczania kosztów administracyjnych związanych z obsługą świadczeń, racjonalna jest rezygnacja z doręczania tych decyzji z urzędu i przyjęcie zasady ich doręczania na wniosek osób uprawnionych” – czytamy w piśmie do ministerstwa, którego fragmenty opublikował „Fakt”.

Okazuje się, że po waloryzacji i przyznaniu trzynastych emerytur trzeba wysłać 17 milionów listów, co kosztuje ZUS 11,7 mln złotych (dane za 2020 rok). Jeszcze nie wiadomo, czy prośba prezes ZUS zostanie wzięta pod uwagę, gdyż do tej pory nie przedstawiono projektu ustawy po akceptacji rządu.

Gertruda Uścińska/Youtube @Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia
Gertruda Uścińska/Youtube @Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia
Gertruda Uścińska/Youtube @Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

Jak informował portal "Życie": SODA OCZYSZCZONA TO KRÓLOWA NIE TYLKO W KUCHNI. DZIĘKI PROSTEMU PRODUKTOWI MOŻNA ZREZYGNOWAĆ Z NIEMAL KAŻDEGO ŚRODKA CZYSTOŚCI. SODA MA MOC

Przypomnij sobie: MĘŻCZYZNA ZNALAZŁ SIĘ NA KRAWĘDZI ŻYCIA I 2 MINUTY JEGO DUSZY NIE BYŁO WŚRÓD NAS. PRZESZEDŁ NA DRUGĄ STRONĘ, A POTEM WYJAWIŁ, CO ZOBACZYŁ

Portal "Życie" pisał również: ZNANA I LUBIANA PARA Z PROGRAMU „ROLNIK SZUKA ŻONY” ROZSTAŁA SIĘ? MIĘDZY ROLNIKIEM A JEGO WYBRANKĄ ŹLE DZIAŁO SIĘ OD DAWNA. WYGADALI SIĘ SĄSIEDZI

Pisaliśmy również o: CZY GRUDZIEŃ „NADROBI STRATY” W POGODZIE? METEOROLODZY IMGW ZAPOWIADAJĄ SPORE ZMIANY, KTÓRE JUŻ WKRÓTCE ODCZUJEMY. CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ