Portal Biznes Info przypomina, że już od 1 stycznia nowego roku w życie wchodzi tzw. podatek cukrowy. Rząd przekonuje, że opłata ta ma poprawić stan zdrowia Polaków. Czy jednak na pewno tak się stanie?

Nowy podatek wchodzi w życie już niebawem!

Podatek cukrowy miał zostać wprowadzony już 1 lipca tego roku, jednak zważając na sytuację jaka pojawiła się na całym świecie, czyli pandemię koronawirusa, prace nad wprowadzeniem nowego podatku zostały nieco oddalone w czasie. Jak się jednak okazuje, obecnie wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, a podatek cukrowy zapłacimy już od 1 stycznia nowego roku!

Jak się okazuje, podatek ten zobowiązani będą zapłacić przedsiębiorcy, którzy w swojej ofercie posiadają produkty zawierające w składzie substancje aktywne oraz cukier. Wysokość podatku będzie w pełni zależna od ilości substancji słodzącej, jaka wchodzi w skład danego produktu.

Podatek cukrowy składa się z dwóch składowych: stałej oraz zmiennej. Część stała opłaty wynosi 50 groszy za litr napoju, w skład którego wchodzi substancja słodząca lub cukier. Zmienna część uzależniona jest natomiast od ilości cukru.

Jeśli przekroczy on 5 gram na 100 ml to za każdy gram cukru należy dopłacić 5 groszy. Co więcej, dodatkowe 10 groszy za litr napoju trzeba będzie zapłacić w przypadku, gdy zawiera on substancje aktywne, takie jak tauryna czy kofeina.

Czy plan rządu odniesie sukces?

Nowa opłata obejmie także tzw. małpki, czyli malutkie butelki z napojami alkoholowymi. Jak się okazuje, sprzedawcy będą zobowiązani do zapłacenia nawet 25 złotych za litr 100% alkoholu, który sprzedawany jest w objętości do 300 ml.

Nie ulega zatem żadnej wątpliwości, że już niebawem wzrosną ceny napojów energetycznych, słodkich oraz „małpek”. Skutkiem tego ma być obniżenie spożycia takich napojów przez Polaków, co ma przyczynić się do spadku otyłości w naszym kraju. Czy plan rządu osiągnie założony cel?

Jak informował portal "Życie":KRAKÓW: PARKING NA KAZIMIERZU TYLKO DO NAJBLIŻSZEJ NIEDZIELI. URZĘDNICY ZAPOWIEDZIELI LIKWIDACJĘ MIEJSCA I KOLEJNE UTRUDNIENIA DLA KIEROWCÓW

Przypomnij sobie: PIELĘGNIARKA APELUJE O ROZSĄDEK W CZASIE NADCHODZĄCYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. KOBIETA WYJAWIŁA PRAWDĘ NA TEMAT KORONAWIRUSA

Portal "Życie" pisał również: GWIAZDA „M JAK MIŁOŚĆ” ZDRADZIŁA WYSOKOŚĆ EMERYTURY. TERESA LIPOWSKA PRZYZNAŁA, ŻE UDZIAŁ W SERIALU RATUJE JEJ DOMOWY BUDŻET! O JAKIEJ SUMIE MOWA