Jak wynika z informacji przedstawionych przez portal "Super Express", choć niejednokrotnie polityce obiecywali, że nie będą sięgali do naszych kieszeni kolejnymi podatkami, prawda okazała się zupełnie inna. Na jakie dodatkowe podatki musimy się przygotować w 2021 roku?

Podatek cukrowy

Już od stycznia zacznie w naszym kraju obowiązywać opłata cukrowa, która poza wpływami do budżetu ma zdaniem jej pomysłodawców przynieść efekty prozdrowotne. Oznacza to, że za napoje zawierające cukier lub słodzik będziemy musieli zapłacić więcej. Opłata stała w przypadku napojów z ich dodatkiem wyniesie 50 gr za litr oraz 10 gr jeśli napój zawiera kofeinę, taurynę lub guaranę.

Jest jeszcze opłata zmienna, która wyniesie 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gramów na każde 100 ml - w przeliczeniu na litr. Eksperci nie mają wątpliwości, że wprowadzenie podatku uderzy w przedsiębiorców zajmujących się produkcją napojów oraz w handlowców, ale ostatecznie i tak za wszystko zapłaci klient, bo wzrosną ceny tych produktów.

YouTube

Podatek handlowy

Również w styczniu zacznie obowiązywać podatek handlowy, który płacić mają sklepy. Jednak i tym razem eksperci nie mają złudzeń, że w ostatecznym rozrachunku stracą klienci. Trzeba się będzie liczyć ze wzrostem cen, a także umocnieniem się pozycji dużych sieci handlowych.

W założeniu podatek miał być wymierzony w zachodnie sieci handlowe, co miało wesprzeć rodzimy handel. Zapłacą również duże krajowe sieci handlowe. W efekcie wprowadzenia podatku możemy spodziewać się wzrostu cen i zmniejszenie się konkurencyjności.

YouTube

Podatek od deszczu

Od stycznia przyszłego roku zwiększy się grono osób, które będą zobligowane do płacenia podatku od deszczu. Ma ona objąć nieruchomości, których powierzchnia przekracza 600 m kwadratowych i które są zabudowane przynajmniej w połowie. Opłata będzie obowiązywała zarówno duże i małe przedsiębiorstwa, korporacje oraz osoby prywatne.

Podatek ma wynieść 1,5 zł za każdy zalany betonem lub zabudowany metr kwadratowy. Wprowadzenie podatku ma zachęcić właścicieli do niezalewania wszystkiego betonem, a także do zbierania deszczówki. Ten ostatni zabieg może spowodować obniżenie wysokości podatku.

Co sądzicie o nowych podatkach?

To też może cię zainteresować: W przyszłym roku zapłacimy znacznie więcej za prąd. W życie wchodzi dodatkowa nowa opłata. Znane są już stawki na rachunkach dla Polaków

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Aleksander Kwaśniewski w ostrych słowach o Andrzeju Dudzie. Były prezydent nie zostawił na nim suchej nitki. Stwierdził, że jest „bezobjawowy”

O tym się mówi: 23-letni Kamil potrzebuje naszej pomocy. Operacja, jaką musi przejść nie jest refundowana. Każdy z nas może pomóc