Prezydent po wielu dniach milczenia zdecydował się wreszcie na szeroką wypowiedź w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i protestów, które ta decyzja sędziów wywołała w społeczeństwie.

Andrzej Duda zdecydował się odpowiedzieć na zaproszenie dziennikarzu Polsat News i w trakcie programu „Gość Wydarzeń” Bogdana Rymanowskiego zajął jasne stanowisko w sprawie, która rozpala polskie społeczeństwo od zeszłego czwartku. Dodatkowo, milczenie postanowiła również przerwać, do tej pory zachowująca dystans, Agata Duda. Co prezydenta i Pierwsza Dama powiedzieli na temat zakazu aborcji w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu i wad letalnych.

Andrzej Duda przez ostatni czas nie zabierał głosu, gdyż przez zakażenie koronawirusem odpoczywał w prezydenckiej rezydencji pod Warszawą. Jednak stwierdził, ze sytuacja jest już tak zaogniona, ze czas na to, aby zabrać głos.

Andrzej Duda zabrał głos w sprawie obecnej sytuacji w Polsce. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, widzowie Polsatu byli zdumieni

Prezydent stwierdził, ze niezwykle smuci go to, co dzieje się na ulicach i obawia się o zdrowie protestujących. Nawiązał jednak do oświadczenia swojej córki, która jako pierwsza z rodziny Dudów wypowiedziała się na temat orzeczenia TK, czym wywołała niemałe zamieszanie. Stwierdził, że jest dumny z córki, bo choć ma ona bardziej liberalne poglądy niż on to rozumie jej uczucia i oburzenie.

„Rozumiem oburzenie kobiet wywołane wyrokiem TK z 22 października. Jednak dyskusja, która pierwotnie dotyczyła wyroku, wydaje się aktualnie buntem przeciwko wszystkiemu. Część protestujących ucieka się do działań skrajnych, na które nie można wyrażać zgody - akty przemocy, niszczenie mienia, kościołów, obrażanie osób, które nie podzielają poglądów skrajnej grupy protestujących” – taką treść opublikowała na swoim Twitterze młoda prawniczka.

Jednak prezydent stwierdził, że trzeba wypracować pewnego rodzaju kompromis wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin. Tak, jak jest obecnie nie powinno pozostać, zdaniem prezydenta.

„Trzeba przygotować przepisy wspólnie z ekspertami, żeby np. dzieci z zespołem Downa były chronione oraz żeby kobiety nie były narażane na cierpienie fizyczne i psychiczne” - przekonywał Andrzej Duda, wyjaśniając, co ma na myśli, mówiąc o nowym kompromisie aborcyjnym, cytowany przez Pikio.

Jak informował portal "Życie": PRYMAS POLSKI ZDENERWUJE KOBIETY POPIERAJĄCE PROTESTY? ARCYBISKUP WOJCIECH POLAK ZWRÓCIŁ SIĘ BEZPOŚREDNIO DO NICH, JEGO SŁOWA TO WIELKIE ZASKOCZENIE

Przypomnij sobie: PROTESTUJĄCE KOBIETY DOSTAŁY JASNY SYGNAŁ OD MINISTERSTWA ZDROWIA. WALDEMAR KRASKA POSTANOWIŁ DAĆ WYRAŹNY KOMUNIKAT, CO POWIEDZIAŁ W SPRAWIE EPIDEMII

Portal "Życie " pisał również: ZAKOCHAŁA SIĘ, A MĘŻCZYZNĘ ŻYCIA ODEBRAŁA JEJ WŁASNA CÓRKA! NIEZWYKLE SMUTNA HISTORIA PEWNEJ KOBIETY, ŻADNA Z NAS NIE CHCIAŁABY TEGO DOŚWIADCZYĆ