Nie da się ukryć, ze Kościół Katolicki w Polsce stał się jedną z poważnych stron w konflikcie, jaki rozgorzał w Polsce po sensacyjnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przerywania ciąży w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Ogromna większość Polaków uważa, że duchowni podżegali władze do takiego rozwiązania tej kwestii.

Episkopat jest obwiniany za szeroki wpływ, jaki miał mieć na wydaną w czwartek decyzję TK. Stąd protesty gromadzą się przed największymi kościołami i bazylikami w całej Polsce, by księża i duchowni każdego szczebla poczuli się wywołani do tablicy.

Głos w tej sprawie zdecydował się zabrać sam Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Co powiedział kobietom, które masowo biorąc udział w protestach?

Prymas Polski zdenerwuje kobiety popierające protesty? Arcybiskup Wojciech Polak zwrócił się bezpośrednio do nich, jego słowa to wielkie zaskoczenie

„Przeżywamy trudny czas, czas rozszerzającej się pandemii. Czas, w którym wielu choruje, wielu cierpi, w którym śmierć dotyka naszych rodzin i wspólnot. Ostatnie dni przyniosły nam także liczne protesty społeczne. Są one wyrażane niekiedy w sposób bardzo gwałtowny, zdecydowany, ostry, raniący innych” - powiedział Prymas Polski do kobiet protestujących na ulicach polskich miast, cytowany przez Pikio.

Na Twitterze archidiecezji gnieźnieńskiej pojawiło się nagranie, w którym Prymas Polski apeluje o wzajemny szacunek i szacunek do miejsc świętych, jak kościoły i miejsca kultu. Dodatkowo, Wojciech Polak zachęcił do niepogłębiania podziałów społecznych i wzajemną odpowiedzialność. Wezwał również do zjednoczenia i pokoju.

„Nie powodujmy podziałów, nie przyczyniajmy się do tego, by były one jeszcze głębsze. Niech wszystkim nam zależy na jedności i pokoju. Bądźmy za siebie nawzajem odpowiedzialni” - powiedział abp Polak.

Nic jednak nie wskazuje na to, aby protesty miały się zakończyć. W środę kobiety zapowiedziały, że - wzorem mieszkanek Islandii podczas protestów w 1975 roku – nie pójdą do pracy, co może sparaliżować cały kraj.

Jak informował portal "Życie": JAK BĘDZIE PRZEBIEGAĆ TEGOROCZNE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH? CZY ZADUSZKI BĘDĄ DNIEM WOLNYM OD PRACY? POLACY SZYKUJĄ SIĘ NA 1 LISTOPADA W CZERWONEJ STREFIE

Przypomnij sobie: KURIOZALNA POMYŁKA WE WPROWADZONYCH OBOSTRZENIACH DOPROWADZIŁA DO WIELU NIEPOROZUMIEŃ. RZĄDZĄCY WYJAŚNIAJĄ, CHODZI O GODZINĘ DLA SENIORA

Portal "Życie PL" pisał również: EKSPERCI PRZEWIDUJĄ OGROMNE NIESZCZĘŚCIE, KTÓRE MA WYDARZYĆ SIĘ NIEBAWEM. NIEKTÓRE OSOBY SĄ PRZEKONANE, ŻE TEN DZIEŃ BĘDZIE KOŃCEM ŚWIATA. O CO CHODZI