Już wkrótce kierowcy będą musieli się przygotować na spory wydatek, jeśli nie przygotowali się odpowiednio do jazdy samochodem. Chodzi bowiem o kary nakładane na właścicieli samochodów, którzy nie opłacili na czas polisy OC.

Obecnie, taka kara to 5 200 złotych. Już w przyszłym roku stawka zmieni się jednak diametralnie, to istny skok na kasę! Lepiej pilnować terminów zapłaty ubezpieczenia – inaczej z naszego portfela ubędzie aż 8 400 złotych!

Kto ustala kary za niewykupienie bądź niezapłacenie raty za polisę OC? To Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), a wysokość kary jest ustalana według wysokości minimalnego wynagrodzenia, a to – jak przypomina serwis Biznes Info – reguluje ustawa. Wzrost pensji minimalnej to również powiększenie się kar za brak OC.

Jednak wysokość kar jest wprost proporcjonalna do wielkości samochodu, zatem największe kary zapłacą właściciele aut ciężarowych, którzy płacą OC wyliczone na bazie trzykrotności minimalnego wynagrodzenia. Posiadacze samochodów osobowych – dwukrotności.

Od 2021 roku szykuje się poważna podwyżka kar dla kierowców, lepiej pamiętać o istotnym terminie. Inaczej będzie można uszczuplić swój portfel nawet o 8 400 złotych

Dodatkowo chodzi również o czas zwłoki, co ma bezpośrednie przełożenie na naliczoną karę. Jeśli nie zdążymy zapłacić OC do trzech dni od wygaśnięcia poprzedniego to zapłacimy 20 proc. najwyższej przewidzianej kary, czyli 1 120 złotych dla osobówek, 1 680 dla aut ciężarowych, ciągników i autobusów i 190 złotych dla motocykli i innych pojazdów.

„Gdy zwłoka wynosi 4-14 dni należy zapłacić 50 proc. kary, czyli 2 800 zł za auto osobowe, 4 200 zł za ciężarowe i 470 zł za pozostałe. Po przekroczeniu dwóch tygodni zwłoki płaci się pełną karę, czyli kolejne 5 600 zł (wzrost o 400 zł względem ubiegłego roku), 8 400 zł lub 930 zł” – wylicza Biznes Info.

Warto pamiętać, że proces egzekucyjny, czyli z udziałem komornika wszczęty zostanie dopiero po trzech miesiącach od wezwania do okazania polisy lub zapłacenia kary i braku odpowiedzi na pismo z UFG.

Jak informował portal "Życie": ZAKAŻENIE NA SZCZYTACH KOŚCIELNEJ HIERARCHII. ARCYBISKUP STANISŁAW GĄDECKI Z POZYTYWNYM WYNIKIEM TESTU, CENTRALĘ KURII TRZEBA BYŁO ZAMKNĄĆ

Przypomnij sobie: NIE MA JUŻ Z NAMI KULTOWEGO AKTORA, ZNANEGO Z HITÓW TELEWIZJI POLSKIEJ. PRZYJACIELE I ZNAJOMI PRZEKAZALI SMUTNĄ INFORMACJĄ, WIELBICIELE ZAŁAMANI

Portal "Życie" pisał również: WIERNI MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ, OD SOBOTY NOWE ZASADY W KOŚCIOŁACH I MIEJSCACH KULTU. JEST ISTOTNE ROZPORZĄDZENIE, KAŻDY MUSI SIĘ DOSTOSOWAĆ