Z powodu nagłego wzrostu liczby osób zakażonych koronawirusem, z ciężkim przebiegiem COVID-19 w większości szpitali od kilku dni zaczyna poważnie brakować miejsc nawet dla najciężej chorych. Aby nie pozostawić pacjentów samych sobie, w wielu przypadkach na pewną śmierć rząd podjął stanowcze działania i w poniedziałek gruchnęła wieść, że na Stadionie Narodowym powstanie nowoczesny szpital polowy tylko dla pacjentów z COVID-19.

„Pierwszy taki szpital dla chorych na COVID-19, który powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie, będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych” – wyjaśnił na konferencji prasowej cytoeany przez „SE” szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, którego premier upoważnił do skoordynowania działań dotyczących powstania polowego szpitala na PGE Narodowy.

Poważna sytuacja epidemiologiczna w służbie zdrowia. Stadiony będą zamieniane na szpitale? Pierwszym będzie Stadion Narodowy

Jak wyjaśniono, pierwszych 250 łóżek dla pacjentów z COVId-19 ma być gotowych już pod koniec tego tygodnia. Stadion Narodowy miał oddać 3 tysiące mkw, aby mogło docelowo powstać aż 2 tysiące łóżek, jeśli zajdzie taka potrzeba. Łóżka staną w przestrzeni biznesowej, w salach przeznaczanych na konferencje i eventy.

Jak informuje Monika Borzdyńska, rzecznik PGE Narodowego władze obiektu odwołały wycieczki i wszelkie wydarzenia, aby zapewnić możliwość prac przygotowawczych i budowlanych.

Jak informuje „Super Express”, takie szpitale polowe mają powstać również w Łodzi - na stadionach ŁKS, Widzewa bądź w hali Atlas Arena. Mówi się również o innych miastach, jak Kraków, Katowice, Gdańsk, Wrocław, Lublin, czy Poznań.

„W całej Polsce dostępnych jest obecnie ok. 15 tys. łóżek szpitalnych, w tym 60 proc. z nich jest zajętych. Jest to wskaźnik ogólnopolski i może się różnić w poszczególnych regionach, szczególnie w tych, które są w najtrudniejszej pozycji. Obecnie trwają też prace związane z przekształcaniem powiatowych szpitali na placówki, które mają zająć się pacjentami z COVID-19 – mówił podczas wczorajszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Potwierdził, ze trzeba się przygotować na 15-20 tysięcy zakażeń dziennie.

Jak informował portal "Życie": ZAKAŻENIE NA SZCZYTACH KOŚCIELNEJ HIERARCHII. ARCYBISKUP STANISŁAW GĄDECKI Z POZYTYWNYM WYNIKIEM TESTU, CENTRALĘ KURII TRZEBA BYŁO ZAMKNĄĆ

Przypomnij sobie: NIE MA JUŻ Z NAMI KULTOWEGO AKTORA, ZNANEGO Z HITÓW TELEWIZJI POLSKIEJ. PRZYJACIELE I ZNAJOMI PRZEKAZALI SMUTNĄ INFORMACJĄ, WIELBICIELE ZAŁAMANI

Portal "Życie" pisał również: WIERNI MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ, OD SOBOTY NOWE ZASADY W KOŚCIOŁACH I MIEJSCACH KULTU. JEST ISTOTNE ROZPORZĄDZENIE, KAŻDY MUSI SIĘ DOSTOSOWAĆ