Jak donosi portal Biznes Info powodem wszczęcia kontroli miała być niezbyt szczęśliwa wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina, który powiedział, że „problemem jest chociażby zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy.

Niestety, występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego - chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce”, jak stwierdził w rozmowie na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Polskie władze szybko zrozumiały popełniony błąd i niezbyt właściwą wypowiedź, gdyż lekarze od samego początku znajdują się na pierwszej linii frontu walki z wirusem. Jednak mimo podziękowań dla lekarzy i personelu medycznego pomysł kontroli środowiska medycznego pod tym kątem pozostaje w mocy.

Lekarze na cenzurowanym polskich władz? Już wkrótce mają ruszyć ścisłe kontrole

Na jaw wyszedł projekt ustawy, zgodnie z którym ma dojść do większych restrykcji związanych z kontrolą zwolnień uzyskiwanych przez lekarzy, którzy nie chcą się angażować w zwalczanie COVID-19. Miał to powiedzieć chcący pozostać anonimowym przedstawiciel Rady Ministrów w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. To jednak nie wszystko.

Mowa w projekcie również o lepszej współpracy między samorządem a izbami lekarskimi. To efekt zgłoszeń wojewodów, którzy nie mogą wyegzekwować od izb lekarskich list lekarzy walczących z pandemią. Taka sytuacja ma trwać od wiosny. Izby lekarskie przekonują, że nie mają takich uprawnień, aby przekazywać dane medyków wojewodom.

Wojewodowie znów mają problem, gdyż często na oddziałach pracuje jeden lekarz, gdy inni są na zwolnieniu lekarskim kwarantannie bądź zrezygnowali z pracy. Dlatego stworzono pomysł kontroli.

Jak informował portal "Życie": ZAKAŻENIE NA SZCZYTACH KOŚCIELNEJ HIERARCHII. ARCYBISKUP STANISŁAW GĄDECKI Z POZYTYWNYM WYNIKIEM TESTU, CENTRALĘ KURII TRZEBA BYŁO ZAMKNĄĆ

Przypomnij sobie: NIE MA JUŻ Z NAMI KULTOWEGO AKTORA, ZNANEGO Z HITÓW TELEWIZJI POLSKIEJ. PRZYJACIELE I ZNAJOMI PRZEKAZALI SMUTNĄ INFORMACJĄ, WIELBICIELE ZAŁAMANI

Portal "Życie" pisał również: WIERNI MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ, OD SOBOTY NOWE ZASADY W KOŚCIOŁACH I MIEJSCACH KULTU. JEST ISTOTNE ROZPORZĄDZENIE, KAŻDY MUSI SIĘ DOSTOSOWAĆ