Poniedziałek 19 października przyniesie ogromne zmiany w systemie nauczania w Polsce. Sytuacja zmieni się diametralnie z powodu epidemii koronawirusa i będzie wyglądała inaczej w strefach czerwonej i żółtej. Uczniowie szkół średnich i studenci uczelni wyższych muszą przygotować się na to, że przez pandemię ich sposób przyswajania wiedzy musi uleć zmianie.

Taka jest decyzja rządu, ogłoszona w czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Jak to będzie wyglądać? To efekt opinii ekspertów, którzy w otwarciu szkół 1 września upatrują głównej przyczyny nagłego ogromnego wzrostu zakażeń spowodowanych koronawirusem.

Uczniowie szkół średnich i studenci muszą przygotować się na poważne zmiany, właśnie wchodzą w życie! Jak będzie przebiegać nauka?

Jak przypomina serwis Wirtualna Polska, do tej pory w przypadku wykrycia zakażenia koronawirusem u ucznia sanepid decydował się najczęściej na wysłanie na kwarantannę i nauczanie zdalne tylko klasy, w której dana osoba zakażona się uczy. Jednak w przypadku dzieci i nastolatków choroba najczęściej przechodzi bezobjawowo, więc ryzyko, ze zarażają znacznie większą liczbę osób niż tylko kolegów z klasy jest spora.

Właśnie stąd plan wdrożony przez rząd, aby od 19 października w strefach czerwonych wprowadzić nauczania całkowicie zdalne (wyjątek stanowią laboratoria i przedmioty zawodowe), a w strefach żółtych będzie obowiązywało nauczania hybrydowe w szkołach średnich i na uczelniach wyższych.

Na pozostawienie w domach dzieci uczęszczających do podstawówek rząd jeszcze się nie zdecydował, lecz premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że sytuacja jest nieustannie monitorowana i jeśli zajdzie taka potrzeba to trzeba będzie wprowadzić również takie rozwiązanie.

Problemem jednak ma być świadczenie w postaci zasiłku opiekuńczego, które rząd musiałby zapewnić dla rodziców dzieci do lat 8, którzy muszą zapewnić opiekę swoim pociechom, co wiąże się z czasową niemożnością świadczenia pracy.

Obecnie czerwona strefa to łącznie 152 powiaty i 11 miast wojewódzkich. Reszta Polski trafiła do strefy żółtej.

Jak informował portal "Życie": ZAKAŻENIE NA SZCZYTACH KOŚCIELNEJ HIERARCHII. ARCYBISKUP STANISŁAW GĄDECKI Z POZYTYWNYM WYNIKIEM TESTU, CENTRALĘ KURII TRZEBA BYŁO ZAMKNĄĆ

Przypomnij sobie: NIE MA JUŻ Z NAMI KULTOWEGO AKTORA, ZNANEGO Z HITÓW TELEWIZJI POLSKIEJ. PRZYJACIELE I ZNAJOMI PRZEKAZALI SMUTNĄ INFORMACJĄ, WIELBICIELE ZAŁAMANI

Portal "Życie" pisał również: WIERNI MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ, OD SOBOTY NOWE ZASADY W KOŚCIOŁACH I MIEJSCACH KULTU. JEST ISTOTNE ROZPORZĄDZENIE, KAŻDY MUSI SIĘ DOSTOSOWAĆ