Epidemia w Polsce od wielu mocno się rozkręciła i nic nie wskazuje na to, aby liczba zakażeń miała w najbliższym czasie wyhamować. Wiedzą o tym również eksperci z zakresu wirusologii i epidemiologii, których nie dziwi już wynik po kilka tysięcy nowych zakażeń w ciągu 24 godzin. Wielu z nas zadaje sobie jednak kluczowe pytanie: kiedy koronawirus będzie już tylko wspomnieniem? Inne osoby są zainteresowane tym, kiedy możemy się spodziewać szczytu zachorowań.

W tej sprawie głos postanowił zabrać matematyk z Krakowa, prof. Tomasz Szemberg, który w rozmowie z Interią zdecydował się przekazać ogrom istotnych informacji, wynikając z wyliczeń.

Kiedy w Polsce pojawi się szczyt zachorowań na COVID-19, kiedy pandemia się skończy? Wyliczenia przedstawił specjalista

Matematyk postanowił wypowiedzieć się w kwestii najbardziej interesującej Polaków, którzy od ponad pół roku zmagają się z pandemią koronawirusa, jak wszystkie kraje na świecie.

W październiku wystąpiła spodziewana druga fala, czego efektem jest wzrost obostrzeń i obowiązujący od 10 października nakaz noszenia maseczek nawet w wolnej przestrzeni. Zdaniem prof. Szemberga, wysoki przyrost zakażeń jeszcze potrwa i musimy się na to przygotować.

„Trochę to jeszcze potrwa, bo przypada na przełom grudnia i stycznia. Później zaczynamy wyhamowywać, bo transmisja się ograniczy, prawdopodobnie z nabyciem odporności. Choć tu też trzeba zastrzec, że już niektóre badania pokazują, że można przejść tę chorobę drugi raz. Tego ten model nie bierze pod uwagę” – wyjaśnił profesor, cytowany przez Pikio.

A ile potrwa epidemia? Model przedstawiony przez eksperta nie daje złudzeń – jeszcze długo pomęczymy się z koronawirusem. Mówi się o czerwcu przyszłego roku.

„Nawet osiem miesięcy, bo później jeszcze wyhamowuje. Tak może być, zakładając, że nie będzie żadnych zewnętrznych działań. Nie będziemy np. izolować grup najbardziej podatnych na zakażenie – przekonywał dziennikarzy Interii krakowski matematyk prof. Tomasz Szemberg.

Jak informował portal "Życie ": NIETYPOWY APEL PAPIEŻA FRANCISZKA. NIKT NIE SPODZIEWAŁ SIĘ TAKICH SŁÓW. GŁOWA KOŚCIOŁA PORUSZYŁA NIEZWYKLE WAŻNY TEMAT DLA WSZYSTKICH LUDZI NA ŚWIECIE

Przypomnij sobie: ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ZAPOWIADA OGROMNE ZMIANY W SYSTEMIE ODPROWADZANIA SKŁADEK. PROJEKT WJEDZIE W ŻYCIE W NAJBLIŻSZYCH TRZECH LATACH

Portal "Życie " pisał również: PROGNOZA POGODY NA NAJBLIŻSZE DNI NIE NAPAWA OPTYMIZMEM. W NIEKTÓRYCH MIEJSCACH SPADNIE ŚNIEG. POLACY ZACZYNAJĄ OBAWIAĆ SIĘ NADEJŚCIA SROGIEJ ZIMY