Kościelni hierarchowie, ale i wielu duchownych może liczyć na spore pieniądze, a dziennikarzom udało się pokazać, o jakich sumach mowa. Zarobki wielu księży są wręcz porażające. Dane na ten temat ujawnił portal Money, który przekonuje, że łapówki to częsty proceder w tym środowisku!

Choć Kościół Katolicki w Polsce nieustannie deklaruje pełną transparentność to jak wygląda to w kwestii zarobków duchownych i kościelnych hierarchów wygląda to różnie. Dziennikarzom „Gazety Wyborczej” udało się jednak dojść do prawdy w tej kwestii. Media poznały kwoty, są zdumiewające!

Ile naprawdę zarabia się w kościele w Polsce? Sumy są ogromne

Zarobki księży i wielu hierarchów kościelnych to dla niektórych osób temat numer jeden. Dziennikarze doszli do tego, ile naprawdę zarabiają, sumy powalają na kolana!

Zdaniem dziennikarzy „GW”, cytowanych przez Pikio, najwięcej duchowni dostają z tzw. tacy, czyli datków od wiernych. Na bazie diecezji tarnowskiej, gdzie najwięcej osób statystycznie chodzi do kościoła wyliczono, że może chodzić o zarobki rzędu 585 tysięcy złotych w skali miesiąca, co rocznie oznacza aż 7 milionów złotych! Jednak to wpływy w tym roku zostały mocno ograniczone przez pandemię.

Dochody rozlicza się za pomocą ryczałtu z kurią diecezjalną, co oznacza, że płaci się z góry ustalony podatek, a sam kościół nie jest zobowiązany do przeznaczania na rzecz kurii środków uzyskanych z tacy.

Na czym zarabiają jeszcze duchowni? Oczywiście na wizytach duszpasterskich, czyli kolędach, wizytacjach i udzielanych sakramentach. Parafia za przyjazd biskupa może płacić nawet 2 tysiące złotych.

Jak donosi „GW”, proboszcz, który obejmuje parafię również ma obowiązek do przekazania kurii pieniędzy. Za objęcie probostwa płaci się od 20 do 80 tysięcy złotych!

Jak informował portal "Życie ": NIETYPOWY APEL PAPIEŻA FRANCISZKA. NIKT NIE SPODZIEWAŁ SIĘ TAKICH SŁÓW. GŁOWA KOŚCIOŁA PORUSZYŁA NIEZWYKLE WAŻNY TEMAT DLA WSZYSTKICH LUDZI NA ŚWIECIE

Przypomnij sobie: ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ZAPOWIADA OGROMNE ZMIANY W SYSTEMIE ODPROWADZANIA SKŁADEK. PROJEKT WJEDZIE W ŻYCIE W NAJBLIŻSZYCH TRZECH LATACH

Portal "Życie " pisał również: PROGNOZA POGODY NA NAJBLIŻSZE DNI NIE NAPAWA OPTYMIZMEM. W NIEKTÓRYCH MIEJSCACH SPADNIE ŚNIEG. POLACY ZACZYNAJĄ OBAWIAĆ SIĘ NADEJŚCIA SROGIEJ ZIMY