„Wrócimy na cmentarze w innym charakterze” – mówi w dość przerażającym tonie profesor Andrzej Fal, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, alergologii i zdrowia publicznego w rozmowie z dziennikarzami Wirtualnej Polski, w trakcie programu „Newsroom”.

Lekarza zapytano o wiele spraw, w tym o zbliżające się Święto Zmarłych, a on sam stwierdził, że tradycyjne obchody Wszystkich Świętych w tym roku nie powinny mieć miejsca ze względu na pandemię koronawirusa.

Nie jest on fanem dopuszczenia do tego, aby Polacy tłumnie stawili się na cmentarzach i spotykali przy grobach bliskich osób. Do tej Ministerstwo Zdrowia, ani Konferencja Episkopatu Polski nie podjęły w tej sprawie decyzji – resort obserwuje dynamikę wzrostu zachorowań i prognozują krzywą na najbliższy czas, przekonując, ze jest za wcześnie na decyzje, a KEP postanowił, że wyda zalecenia zgodnie z rozporządzeniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Profesor Andrzej Fal o tegorocznym Święcie Zmarłych. Jego zdaniem, obchody Wszystkich Świętych powinny zostać ograniczone do minimum

Specjalista wyjaśnił w programie, że jest przeciwny tradycyjnemu obchodzeniu tego święta w obecnej sytuacji, gdyż Polacy stracili zdrowy rozsądek, który towarzyszył im na początku epidemii. Jego zdaniem, wizyta na cmentarzu 1 listopada po jakimś czasie może się dla wielu osób skończyć „powrotami na nie po kilkunastu dniach w zupełnie innym charakterze".

„Niedobrze się stanie, jeśli zapomnimy o obostrzeniach na cmentarzach. Nas od zdrowego rozsądku nie zwalnia takie czy inne zarządzenie pana premiera czy ministra” – wyjaśnił w programie profesor Andrzej Fal.

Ma być to zgodnie z pomysłem władz, które będą rekomendować, aby Polacy rozłożyli odwiedziny na grobach na kilka dni i ograniczali kontakty międzyludzkie do minimum, stosując ochronę nosa i ust.

Jak informował portal "Życie": CZY NA DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH POLACY SPOTKAJĄ SIĘ Z BLISKIMI? MINISTERSTWO ZDROWIA ALARMUJE O MOŻLIWOŚCI WPROWADZENIA KOLEJNYCH OBOSTRZEŃ

Przypomnij sobie: PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI POGRĄŻONY W OGROMNYM SMUTKU I ŻAŁOBIE. PEWNEJ OSOBY NIE MA JUŻ WŚRÓD NAS, INTERNAUCI NIE MOGĄ UWIERZYĆ

Portal "Życie" pisał również: KAŻDEGO DNIA PADAJĄ NOWE REKORDY ZAKAŻEŃ W POLSCE. NIE WYGLĄDA TO OBIECUJĄCO. SZCZERA WYPOWIEDŹ WIRUSOLOGA NA TEMAT SYTUACJI W KRAJU