Nie ulega wątpliwości, że śmierć bliskiej osoby to bardzo trudny czas dla rodziny zmarłego. Oprócz wewnętrznej tragedii, którą przeżywa rodzina, muszą oni jeszcze zmierzyć się z wyzwaniem zorganizowania oraz opłacenia pogrzebu. Na jaką pomoc mogą liczyć?

Kto może liczyć na pomoc?

Jak się okazuje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tzw. zasiłek pogrzebowy. Ile jednak on wynosi i czy starcza na zorganizowanie godnego pochówku podczas gdy tylko trumna kosztuje nierzadko więcej niż 1000 złotych?

Jak informuje portal Otopress, zasiłek pogrzebowy mogą otrzymać osoby, które opłacają składki rentowe w ZUSie, lub też są rencistami lub emerytami i zmarła osoba to członek rodziny lub sam zmarły był emerytą/rencistą lub też opłacał zasiłek rentowy w ZUSie albo też wtedy, kiedy zmarły nie był objęty ubezpieczeniem rentowym lecz przysługiwało mu świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek chorobowy.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Co więcej, osoby które należą do rodziny zmarłego, otrzymują od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawsze 4 tysiące złotych i kwota ta nie jest zależna od kosztów, jakie zostały poniesione podczas pochówki.

Jeśli natomiast o zasiłek stara się instytucja lub też osoby spoza rodziny zmarłego, to dostaną one zasiłek, który pokryje faktyczne koszty, jakie zostały poniesione podczas pogrzebu i zasiłek ten nie będzie wyższy niż 4 tysiące złotych.

Warto jednak zaznaczyć, że nieustannie trwają rozmowy na temat podniesienia zasiłku pogrzebowego i nie jest wykluczone, że już w 2021 roku wyniesie on nawet 10 tysięcy złotych!

Jak informował portal "Życie": NIEOCZEKIWANA SYTUACJA PODCZAS KONCERTU "SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ". MATEUSZ MORAWIECKI POJAWIŁ SIĘ W TOWARZYSTWIE NAJBLIŻSZYCH, PO RAZ PIERWSZY OD DAWNA

Przypomnij sobie: WPADKA ARTURA ORZECHA NIE UMKNĘŁA CZUJNYM WIDZOM. JAK ZNANY DZIENNIKARZ PRZEDSTAWIŁ VIKI GABOR W PROGRAMIE NA ŻYWO

Portal "Życie" pisał również: TAKIEJ DIAGNOZY CHYBA NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. MAMA CHOREJ DZIEWCZYNKI PRZESTRZEGA RODZICÓW I APELUJE, ABY DBALI O ZDROWIE SWOICH DZIECI