Wraz z 1 września na nauczycieli będzie czekała sięgająca 6 proc. podwyżka, którą pedagogom wypłacą samorządy z subwencji oświatowej i środków własnych gmin. Jak przekonuje Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej tak naprawdę niewiele grup zawodowych w Polsce może liczyć na takie podnoszenie płac jak właśnie pedagodzy.

Zdanie to padło podczas rozmowy Piontkowskiego w radiu RMF FM. W sieci zawrzało po słowach szefa resortu edukacji.

– Wiele grup zawodowych chciałoby mieć takie podwyżki, jakie w ostatnim roku otrzymali nauczyciele. Dyplomowani zarabiają, wraz ze wszystkimi dodatkami, 5-6 tys. zł brutto – tłumaczył Robertowi Mazurkowi w porannym paśmie RFM FM Dariusz Piontkowski, cytowany przez serwis Money.

Nauczyciele otrzymują największe podwyżki płac w polskim sektorze budżetowym? Śmiała teza ministra edukacji

Rozmowa miała miejsce w radiu RMF FM. Prowadzący poranne pasmo Robert Mazurek stwierdził, że jest stanowczo przeciwny braniu pod uwagę świadczenia na dzieci podczas obliczania wynagrodzeń dla nauczycieli, gdyż nie wszystko nauczycielom i pedagogom 500 plus przysługuje – wielu nie ma dzieci do 18 roku życia, a z samej zasady 500 plus miało nie podnosić dochodu rodziny, a być przeznaczone na potrzeby danego dziecka.

Podczas rozmowy w RMF FM padła również kwestia związana z niepokojącym zjawiskiem „uciekania” nauczycieli na urlopy w celu „podratowania zdrowia” w wymiarze jednego roku z powodu COVID-19. Minister ocenił, że ryzyko zarażenia się koronawirusem w szkole jest takie samo jak np. w sklepie czy innych obszarach życia społecznego.

– Najstarsi nauczyciele lub ci z chorobami przewlekłymi nie powinni pełnić dyżuru, a dobrze, by w przestrzeniach wspólnych zasłaniali usta i nos – wyjaśnił minister, przywoływany przez Money.

Jak informował portal "Życie": SĄD REJONOWY UKARAŁ EKSPEDIENTKĘ SKLEPU ZA TO, ŻE UPOMNIAŁA KLIENTKĘ O BRAK MASECZKI. MIESZKAŃCY SĄ OBURZENI WYROKIEM SĄDU

Przypomnij sobie: NIESAMOWITA SZTUCZKA Z WYKORZYSTANIEM CZOSNKU, KTÓRA EFEKTYWNIE POPRAWI ŻYCIE NA CO DZIEŃ. NIEWIELE OSÓB O NIEJ WIE, A DZIAŁA CUDA

Portal "Życie" pisał również: POWRÓT DZIECI DO SZKÓŁ NIEBAWEM. CZY PLACÓWKI SĄ ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWANE I BEZPIECZNE? WYPOWIEDŹ MINISTRA EDUKACJI