Aura w ostatni weekend wakacji była zdecydowanie niekorzystna dla większości regionów Polski i wyjątkowo kapryśna – upał, zaduch przeplatały się z opadami deszczu, burzami, a nawet nawałnicami z gradem i wyładowaniami atmosferycznymi. Niedziela zaskoczyła niemal wszystkich.

Sytuacja była naprawdę groźna, bo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdecydował się wydać najwyższy, trzeci alert dotyczące zagrożenia burzami. Okazuje się, że to nie była łatwa noc dla strażaków w Polsce. Musieli wyjeżdżać na akcje ponad tysiąc razy z niedzieli na poniedziałek!

Dynamiczna pogoda w niedzielną noc nad całą Polską. Strażacy interweniowali aż tysiąc razy

Wakacje 2020 zakończyły się niezwykle dynamiczną pogodą – upały przeplatały się z burzami i nawałnicami, a niedzielny wieczór i noc przyniosły naprawdę niełatwą pogodę dla Polaków. IMGW z uwagi na trudną sytuację zdecydował się na wydanie trzeciego, najwyższego alertu – ostrzeżenia przed burzami z gradem dla trzech województw: śląskiego, łódzkiego i opolskiego. Meteorolodzy obawiali się nawet, że może powstać trąba powietrzna!

– Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą porywy wiatru, miejscami do 100-120 km/h. Wystąpi także ryzyko powstania trąby powietrznej. Możliwe będą także opady gradu do 3-5 cm oraz nawalne opady deszczu, do 40-50 mm – można było przeczytać w niedzielę w serwisie Burza-Alert-IMGW, cytowanym przez Fakt.

Jednak niemal nad całą Polską prognozowane były gwałtowne zjawiska atmosferyczne o różnym nasileniu.

Jaki był finał? Niestety, nad wieloma regionami kraju przeszły burze z ulewami, nawałnice z gradem i silnym wiatrem, które wyrządziły wiele szkód.

Zgodnie z informacją Państwowej Straży Pożarnej, w niedzielną noc odnotowano aż 1081 interwencji związanych z przechodzącym frontem burzowym, deszczem i silnym wiatrem.

Szczególnie mocno burza dała się we znaki m.in. warszawiakom. Tu interweniowano aż 300 razy!

Jak informował portal "Życie": SĄD REJONOWY UKARAŁ EKSPEDIENTKĘ SKLEPU ZA TO, ŻE UPOMNIAŁA KLIENTKĘ O BRAK MASECZKI. MIESZKAŃCY SĄ OBURZENI WYROKIEM SĄDU

Przypomnij sobie: NIESAMOWITA SZTUCZKA Z WYKORZYSTANIEM CZOSNKU, KTÓRA EFEKTYWNIE POPRAWI ŻYCIE NA CO DZIEŃ. NIEWIELE OSÓB O NIEJ WIE, A DZIAŁA CUDA

Portal "Życie" pisał również: POWRÓT DZIECI DO SZKÓŁ NIEBAWEM. CZY PLACÓWKI SĄ ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWANE I BEZPIECZNE? WYPOWIEDŹ MINISTRA EDUKACJI