Polacy po raz kolejny będą mieli powód do zmartwień i nie tylko narzekania, ale i strachu o własny los i byt. Sytuacja jest poważna, a Główny Urząd Statystyczny przekonuje, że nie ma żartów – tak źle, jak obecnie nie było od 25 lat. Z jakiego powodu sytuacja gospodarcza i finansowa Polaków tak się pogorszyła?

Dane podane przez GUS nie są optymistyczne i trzeba się przygotować na zmiany, a może i tzw. „zaciskanie pasa”. Wielu obywateli naszego kraju może znaleźć się w niezwykle trudnym położeniu.

GUS alarmuje – Polacy mogą mieć problemy finansowe. Niepokojące szacunki i prognoza na przyszłość

Chodzi tu o powiększającym się szybko spadku wartości polskiego Produktu Krajowego Brutto. Niestety, krajowe PKB jest coraz niższe, a porównując go do 2019 roku i II kwartału miał on spaść o – bagatela – 8,2 proc. Jeśli chodzi o I kwartał również nie jest dobrze – w polskiej gospodarce nastąpił spadek o 8,9 proc. To powód do niepokoju i zmartwień.

Według GUS, w badaniu uwzględniono ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa, na czele z lockdownem, który wiązał się z zamknięciem wielu branż i sektorów gospodarki, co miało ją znacząco spowolnić. Nie zmieniano przy tym metod badania i źródeł analizowanych danych. Pełna analiza sytuacji gospodarczej kraju będzie dostępna po 31 sierpnia.

- Pełen miesiąc głębokich obostrzeń administracyjnych i dwa miesiące odmrażania - co istotne, przy relatywnie niskiej mobilności geograficznej, samodyscyplinie oraz niskiej liczbie zarażeń w kraju – skurczył polską gospodarkę – tłumaczy ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, cytowana przez Pikio.

Są jednak powody do umiarkowanego optymizmu – straty w stosunku do innych państw nie są duże, a na tle innych kraju Starego Kontynentu nasz wynik jest jednym z najlepszych.

Wciąż jest to jednak wielki cios dla polskiej gospodarki. Niestety, wielu Polaków będzie musiało się liczyć z potencjalną utratą zatrudnienia.

Jak informował portal "Życie": SKLEPY SIECI HANDLOWEJ ZAMKNIĘTE W SOBOTĘ? TAK, ALE WŁADZE ZREKOMPENSUJĄ TO W NIESPOTYKANY SPOSÓB, O CO CHODZI

Przypomnij sobie: BILL GATES ZASKOCZYŁ SWOIM STANOWISKIEM W SPRAWIE PANDEMII. WSZYSCY ZASTANAWIAJĄ SIĘ, SKĄD WZIĘŁA SIĘ KONKRETNA DATA

Portal "Życie" pisał również: SZYKUJĄ SIĘ POTĘŻNE KONTROLE, URZĘDNICY BĘDĄ SPRAWDZAĆ PRZESTRZEGANIE PRAWA. CHODZI O EPIDEMIĘ, MOŻNA DOSTAĆ NAWET DO 30 TYSIĘCY ZŁOTYCH MANDATU