Jak podaje portal "Biznes Info", czternasta emerytura, którą rząd planuje wypłacić seniorom pod koniec przyszłego roku będzie prawdopodobnie 1300 złotych. Taką informację podał Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Niestety nie wszyscy seniorzy otrzymają taką kwotę. Dlaczego?

Wysokość czternastej emerytury

Czternasta emerytura ma trafić do kieszeni seniorów pod koniec 2021 roku, a wysokość świadczenia będzie równowartością najniższego świadczenia emerytalnego obowiązującego od marca 2021 roku. Ile będzie wynosić?

"Można się spodziewać, że w 2021 roku będzie to najprawdopodobniej kwota 1300 zł brutto" – o taką prognozę pokusił się w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego. Zwrócił on także uwagę na to, że nie do końca rozumie cel, jaki przyświeca wprowadzeniu dodatkowego świadczenia.

"Można powiedzieć, że w sumie czternasta emerytura nie ma żadnego związku z naszym systemem emerytalnym, a jest jakiegoś rodzaju celowanym transferem socjalnym, będącym raczej plastrem niż lekarstwem" - stwierdził Wojewódka.

YouTube

Nie dla wszystkich tyle samo

Na pełną kwotę świadczenia mogą jednak liczyć jedynie ci renciści i emeryci, którzy pobierają świadczenie nieprzekraczające 2900 zł brutto. W przypadku osób pobierających wyższe świadczenia czternastka będzie proporcjonalnie potrącana do wysokości pobieranej emerytury i renty.

Aby otrzymać czternastą emeryturę nie będzie trzeba składać żadnego wniosku. Będzie ono wypłacane w podobnej formie, co podstawowe świadczenia emerytalne. Jedynym warunkiem przyznania świadczenia będzie posiadanie prawa do pobierania emerytury lub renty na dzień 31 października 2021 roku. Po tej dacie 14 emertura nie będzie przysługiwała.

YouTube

Satysfakcjonuje was ta kwota?

To też może cię zainteresować: Sklepy sieci handlowej zamknięte w sobotę? Tak, ale władze zrekompensują to w niespotykany sposób, o co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Syn Zenka Martyniuka w centrum kolejnego skandalu. Padły kolejne ostre słowa o Kamilu Bednarku

O tym się mówi: Koronawirus w znanej sieci sklepów. Gdzie wykryto wirusa i czy to będzie kolejne ognisko koronawirusa