Czy Polacy muszą się przygotować na nieuchronny wzrost cen? Jak twierdzi ekspert, inflacja może być o wiele wyższa, niż przewidywano na początku roku.

Jak będzie kształtować się inflacja?

Według informacji przekazanych przez portal Money, Narodowy Bank Polski poinformował, że średnioroczna inflacja w bieżącym roku może osiągnąć 3,3%.

Eksperci Głównego Urzędu Statystycznego wyjawili natomiast, że w lipcu ceny były wyższe o 3,1% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 roku.

Jak podaje portal najwyższa inflacja w 2020 roku miała miejsce w lutym i wyniosła 4,7%, a następnie zaczęła powoli spadać. W kwietniu wyniosła 3,4%, w maju zaledwie 2,9%, ale natomiast w czerwcu znów skoczyła do 3,3%.

- W tej chwili inflacja jest znacząca i obawiam się, że do końca roku utrzyma się na poziomie 4-5 proc., więc sporo powyżej tego, co ekonomiści uważaliby za dopuszczalne i kompensowane przez wzrost płac - poinformował członek Rady Polityki Pieniężnej = Jerzy Kropiwnicki w rozmowie z dziennikarzami Radia Łódź.

Co jest tego powodem?

Według Jerzego Kropiwnickiego powodem wzrostu inflacji jest przede wszystkim koronawirus, który spowodował wprowadzenie przez rząd programów socjalnych oraz tarcz antykryzysowych.

- Na rynek weszły pieniądze, którym nie odpowiadał żaden wzrost produkcji. Takie wydatki socjalne tworzą popyt – wyjaśnił ekspert.

Jak się okazuje Polska odnotowuje obecnie jedną z największych inflacji na arenie europejskiej. W przyszłym roku inflacja w naszym kraju może wynieść nawet trzy razy więcej, niż średnia inflacja dla Unii Europejskiej.

Jak informował portal "Życie": ILE KOSZTUJE PRACA KRZYSZTOFA JACKOWSKIEGO? JASNOWIDZ ZDRADZA, ILE OTRZYMAŁ OD RODZINY PIOTRA WOŹNIAKA - STARAKA. TA KWOTA ZASKAKUJE

Przypomnij sobie: RATOWNICY MEDYCZNI NIE KRYJĄ OBURZENIA. KWOTA PODWYŻKI JAKĄ OTRZYMALI JEST PO PROSTU ŻENUJĄCA

Portal "Życie" pisał również: POLACY MUSZĄ SIĘ MIEĆ NA BACZNOŚCI, POJAWIŁO SIĘ NOWE OGNISKO W JEDNYM Z SUPERMARKETÓW. SANEPID POSZUKUJE KLIENTÓW, MOGLI SIĘ ZARAZIĆ