Wielu Polaków wyjeżdzających na wakacje liczy swój budżet, wliczając w niego nocleg, kwoty na posiłki czy atrakcje. Jest jednak pewna spora opłata, o której ponoszeniu nawet nie wiedzą, a często drenuje ona ich portfele. Czy na pewno wszyscy muszą ją uiszczać?

Chodzi o opłatę klimatyczną, wliczaną w koszty pobytu w wielu miejscowościach. Jak przekonuje Pikio, jest ona często naliczana zupełnie nielegalnie. O sprawie informuje Fakt w porozumieniu z jedną z kancelarii. Czym jest opłata klimatyczna i dlaczego ją płacimy? Pod tą tajemniczą nazwą okazują się kryć dwie różne stawki.

+- Wybierając miejsce wypoczynku, bardzo często zapominamy o sprawdzeniu, czy w danej miejscowości obowiązuje zapłata dodatkowego podatku tzw. „opłaty klimatycznej”. Pod tym pojęciem kryją się dwa różne podatki: opłata miejscowa oraz opłata uzdrowiskowa. W pierwszym przypadku obejmuje ona osoby, które spędzają w danym miejscu dłużej niż dobę i korzystają z walorów klimatycznych i krajobrazowych, w drugim przypadku dotyczy osób, które przebywają na terenie o statusie obszaru ochrony uzdrowiskowej – powiedziała Paulina Kondracka z Kancelarii Krzeszewski & Partnerzy w rozmowie z Faktem.

Gminy wprowadzają opłatę klimatyczną!

Polacy płacą pewien podatek podczas wakacji i często o tym nie wiedzą! Jak go uniknąć?
Okazuje się, że opłatę może wprowadzić rada gminy, a pieniądze nalicza się za każdą zaczętą dobę pobytu. Aby można było wnieść o wprowadzenie takiej opłaty, dany region musi spełniać właściwe standardy klimatyczne i krajobrazowe (muzea, zabytki, parki narodowe, punkty widokowe itd.).

Co ciekawe, wiele gmin posługuje się starą dokumentacją, według której mogą wymagać wnoszenia opłaty, choć zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2018 roku każda gmina musi przedstawić aktualne dane na temat jakości powietrza.

Kto nie musi płacić? Chorzy w szpitalach, niewidomi i ich przewodnicy, zorganizowane wycieczki dzieci i młodzieży, a także dyplomaci.

Jak informował portal "Życie": TRUDNA SYTUACJA GWIAZDY „STULECIA WINNYCH”. AKTORKA ROBI WSZYSTKO, BY ODZYSKAĆ DAWNY WYGLĄD, MAŁO NIE STRACIŁA OKA, CO SIĘ STAŁO