Jak podaje portal "Money", w przedstawionym w czwartek projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia pojawiły się zapisy o obowiązkowej kwarantannie i poddaniu się testm na koronawirusa dla wszystkich przekraczających strefę Schengen. Co jeszcze się w nim znalazło?

Polska podzielona na trzy strefy

Najważniejszym rozstrzygnięciem przewidzianym w projekcie przygotowanym przez resort zdrowia jest wprowadzenie podziału naszego kraju na trzy strefy: zieloną, pomarańczową i czerwoną. W pierwszej nie będą wprowadzane zmiany, w pomarańczowej będą wprowadzane drobne zmiany, w czerwonej zaś najostrzejsze restrykcje.

Do strefy pomarańczowej i czerwonej zakwalifikowano ostatecznie 19 powiatów, w których notowana jest największa liczba zakażeń koronawirusem. Do strefy czerwonej zaliczono obecnie powiaty: pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski (woj. śląskie), ostrzeszowski (woj. wielkopolskie), nowosądecki i Nowy Sącz (woj. małopolskie) oraz wieluński (woj. łódzkie).

W strefie pomarańczowej znalazły się natomiast powiaty: cieszyński, Jastrzębie-Zdrój i Żory (w woj. śląskim), jarosławski, Przemyśl i przemyski (woj. podkarpackie), kępiński (woj. wielkopolskie), oświęcimski (woj. małopolskie), pińczowski (woj. świętokrzyskie) oraz wieruszowski (woj. łódzkie).

Ostrzejsze restrykcje

W strefach pomarańczowej i czerwonej obowiązywały nie tylko obostrzenia przewidziane dla całego kraju, ale także " dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze kraju" - czytamy w projekcie rozporządzenia.]

Wśród planowanych zmian jest również konieczność przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi przeciwskazania do zakrywania nosa i ust np. za pomocą maseczki. Wstrzymany ma zostać ruch kolejowy na trasach poza strefę Schengen. Osoby wracające spoza strefy będą zobowiązane do odbycia kwarantanny oraz wykonania testu.

Osoby wracające do Polski zza granicy będą zobligowane również do podania Straży Granicznej adresu (zamieszkania lub pobytu), gdzie odbywać będą kwarantannę, a także nr telefonu umożliwiającego kontakt.

Co myślicie o wprowadzonym rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Ognisko koronawirusa w jednym z dużych zakładów pracy. Połowa pracowników zakażona

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kuba Wojewódzki niewybrednie o Beacie Tadli. Mocne słowa dziennikarza, czy tym razem przesadził

O tym się mówi: Poruszająca historia kobiety, która w kilka godzin po narodzinach córki zrobiła coś niesamowitego. 50 osób zawdzięcza jej życie