Tornado przeszło przez Northampton w Wielkiej Brytanii, czyniąc ogromne zniszczenia, zrywając dachówki z dachów, przewracając szopy i niszcząc linie energetyczne. Zdaniem lokalnych strażaków i władz miasta, nawałnica i trąba powietrzna spowodowały szkody warte tysiące funtów. Zjawisko przeszło w zaledwie 30 sekund, niszcząc wszystko, co stało na jego drodze na domach i działkach w okolicy.

Na nagraniu zrobionym przez mieszkańców około godziny 20 w sobotę 25 lipca widać tornado przechodzące przez okolice Northampton i wyrzucające gruz, zerwane dachy i wszelkie elementy, które udało się mu porwać w powietrze.

Dodatkowo, silne wiatry i burze nawiedziły okolicę, gdy trąba powietrzna, wyglądająca jak wielka ciemna „kolumna” zaczęła przesuwać się przez pola w kierunku miasta. Mieszkańcy zgłosili pozrywane dachy, kable elektryczne, które stanowiły niebezpieczeństwo porażenia, gdyż wisiały niemal wszędzie. Trąba powietrzna rozbiła także na części trampoliny dla dzieci na wielu posesjach czy wyrzuciła w powietrze setki koszy na śmieci.

Chmura, która przybrała formę leju dotknęła ziemi, zatem brytyjskie Met Office zaczęło ją klasyfikować jako tornado.

Potężne tornado przeszło nad miastem w Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy przerażeni!

Jeden z mieszkańców przekonuje, że nie było słychać nic poza ogromnym hukiem wiatru. Tornado przedostało się na tył jego domu i działkę przynależącą do nieruchomości.

Tornado dotknęło hrabstwo Surrey, wyrywając drzewa i niszcząc domy.

- To było szalone. Drzwi były otwarte, by przewietrzyć wnętrza, ale nigdy nie spodziewałem się, że nadejdzie tornado. Nie mogłem fizycznie zamknąć tylnych drzwi. Okno w mojej łazience się otworzyło i roleta została wyrwana z mocowań – tłumaczy inny mieszkaniec Northtampton dziennikarzom The Independent.

Skala zniszczeń na tym terenie ma być ogromna, trudno dziś oszacować, ile domów i działek uległo zniszczeniu na skutek trąby powietrznej.

Wiele osób widziało również, jak tornado porywało w powietrze całe budynki mieszkalne. Sytuacja pogarszała się z sekundy na sekundę, a mieszkańcom miasta groziło realne niebezpieczeństwo, jak donosi serwis Pikio.

Niestety, takie zjawiska atmosferyczne będą zdarzać się coraz częściej. Niedawno podobna trąba powietrzna przeszła przez niewielki Kaniów w województwie śląskim. Wielu specjalistów przekonuje, że to efekt zmian klimatycznych.

Jak informował portal "Życie": METEOROLODZY WIEDZĄ, JAKA CZEKA NAS JESIEŃ I ZIMA W TYM ROKU. NADEJDĄ ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE, KTÓRYCH KOMPLETNIE SIĘ NIE SPODZIEWAMY

Przypomnij sobie: POLSKI PARLAMENTARZYSTA TRAFIŁ DO SZPITALA, NATYCHMIASTOWA OPERACJA OKAZAŁA SIĘ BYĆ NIEZBĘDNA. DO SIECI TRAFIŁY ZDUMIEWAJĄCE ZDJĘCIA

Portal "Życie" pisał również: JAKĄ PENSJĘ DOSTAJE PREZES TELEWIZJI POLSKIEJ? ZAROBKI JACKA KURSKIEGO UJRZAŁY ŚWIATŁO DZIENNE, WIADOMO, ILE DOSTAWAŁ ZA KAŻDY ROK NA STANOWISKU