Choć mamy dopiero lipiec to wiele osób z nas zastanawia się już, jaki czeka nas okres jesienno-zimowy w Polsce. Po ostatnim niemal kompletnym braku opadów śniegu skutki zimy 2019/2020 odczuwamy dziś w postaci suszy, deficytów wody i gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Jaka zatem pogoda przyjdzie w tę jesień i zimę? Meteorolodzy już wiedzą i nie mają dla nas dobrych wieści. Nad całym globem będzie układał się front La Niña, który jest przeciwieństwem El Niño z 2015 i 2016 roku. Na czym to polega?

Jesienią i zimą pojawi się zjawisko La Niña. Jakich sytuacji pogodowych i zjawisk atmosferycznych trzeba się spodziewać?

Specjaliści ds. pogody przekonują, że nad światem zapanuje przeciwieństwo El Niño z przełomu 2015 i 2016 roku. Co to oznacza dla świata?
Jak przekonują specjaliści oba ta zjawiska mają związek z anomaliami ciepła powierzchni wód na Pacyfiku. Jeśli woda ma wysokie temperatury to występuje El Niño, jeśli jest chłodna to La Niña. Jak to przełoży się na pogodę?

Choć przyszła zima nie będzie należeć do szczególnie gwałtownych i zimnych to znów grozi nam susza. Woda zacznie się ochładzać, a pasaty się wzmagają.

- Pośrednim skutkiem jest zmniejszone parowanie wód oceanicznych i dramatyczne susze w różnych częściach świata, a ostatecznym efektem spadek średniej globalnej temperatury powietrza – przekonują specjaliści serwisu twojapogoda.pl, cytowany przez papilot.pl.

Brak wody i susze będą szczególnie dotkliwe w północno-wschodniej Afryce, gdzie już nie jest dobrze przez plagę szarańczy. Sucho będzie również na równiku w miejscu środkowego i wschodniego Pacyfiku, w północno-zachodnich stanach USA, a także na południu Stanów, na północy Meksyku oraz w Rwandzie.

Zjawisko La Niña powoduje również tropikalne cyklony na Karaibach, wzmaga również pojawianie się zimą ulew i powodzie. Chłodno zrobi się w zachodniej Afryki, wschodniej części Rosji, w obu Koreach, Japonii czy południowej Alasce.

Niskie temperatury nawiedzą także zachód Kanady, północny zachód USA, południe i wschód Brazylii, czy południowo-wschodnią Afrykę oraz Madagaskar i Maskareny.