Oszuści zaczęli przodować w przestępstwach internetowych, między innymi poprzez rozsyłanie linków w SMS-ach lub mailach, których kliknięcie rozpoczyna możliwość wykradzenia naszych wrażliwych danych.

To jednak nie jedyny sposób złodziei na posiłkowanie się naszymi danymi. Wciąż tak samo mocno narażone są nasze dokumenty, szczególnie dowody osobiste. Warto mieć się na baczności, bo ich kradzież jest naprawdę prosta.

Dane osobowe z dowodu osobistego możemy stracić w kilka chwil! Czego się wystrzegać?

Dowodu osobistego powinniśmy strzec jak oka w głowie. Jego utrata może nas słono kosztować. Urząd Ochrony Danych Osobowych przestrzega i apeluje o zabezpieczenie dokumentów. Oszuści tylko czekają na fałszywy krok!

Przede wszystkim kserowania dowodu osobistego. Problemem jest tutaj częsta praktyka recepcjonistów w hotelach lub wypożyczalniach sprzętu. Już rok temu wprowadzono zakaz kopiowania dokumentów jak dowód osobisty czy paszport przez osoby do tego nieuprawione.

Pracownicy takich firm mogą sprawdzić nasze dokumenty, by zweryfikować tożsamość, lecz kserowanie dowodu osobistego, legitymacji, prawa jazdy czy paszportu jest bezprawne. Grozi to grzywną, a nawet ograniczeniem wolności.

Jak przekonuje serwis lelum.pl, w przypadku kradzieży dokumentów należy ten fakt zgłosić od razu w ogólnopolskiej bazie Dokumenty Zastrzeżone i czym prędzej zgłosić fakt kradzieży policji.

Co jeszcze możemy zrobić? Jak radzi Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego, spróbować skorzystać z systemu Bezpieczny PESEL, gdzie bezpłatnie da się zastrzec nasz numer PESEL.

W ten sposób unikniemy oszustw polegających na wzięciu pozabankowej pożyczki przez osoby trzecie, które posiadają nasz dokument tożsamości.

Jak informował portal "Życie": KONTROLERZY ROZPOCZĘLI PRACĘ NA TERENIE CAŁEJ POLSKI, KARY MOGĄ TRAFIĆ DO MILIONÓW POLAKÓW. JAK USTRZEC SIĘ ZAPŁACENIA NAWET 700 ZŁOTYCH

Przypomnij sobie: LOKALE GASTRONOMICZNE W CAŁEJ POLSCE PRZECHODZĄ MASOWE KONTROLE. NIE JEST DOBRZE, KLIENCI MAJĄ SIĘ CZEGO OBAWIAĆ

Portal "Życie" pisał również: WZRUSZAJĄCA POSTAWA KSIĘDZA ZASŁUGUJE NA NAŚLADOWANIE. NIEKTÓRZY PORÓWNUJĄ GO DO ŚW. FRANCISZKA, MÓWI, ŻE KAŻDY MA WSTĘP DO KOŚCIOŁA