Jak podaje „Super Express”, waloryzacje rent i emerytur, trzynastki, a wkrótce również czternaste emerytury, czy dodatek 500 plus dla niesamodzielnych seniorów, to nie wszystko, na co mogą liczyć osoby starsze. Poszerzyć ma się również grupa osób starszych, którym ZUS wypłaci dodatki do emerytów. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze?

Emerytury w Polsce

Minimalna emerytura, jaką otrzymują w Polsce seniorzy wynosi 1200 złotych brutto. Sytuacji wielu emerytów nie poprawia waloryzacja, czy wypłacane raz w roku dodatki w postaci trzynastej emerytury. Emeryci i renciści często stają przed wyborem co kupić, a na co ich nie stać. Często jest to dylemat między zakupem leków, zapłatą rachunków a jedzeniem.

Emerytura wybranych seniorów jest jednak znacznie wyższa – otrzymują oni od ZUS-u 4,3 tys. zł brutto każdego miesiąca. Na taką kwotę mogą jednak liczyć tylko emeryci, którzy ukończyli 100 lat. Na dzień dzisiejszy takie świadczenie otrzymuje jedynie 2,2 tysiące osób. Liczba ta ma już wkrótce wzrosnąć.

YouTube

Prognozy

Powołując się na portal „Money”, „Super Express” podaje, że w 2040 roku liczba seniorów uprawnionych do specjalnego dodatku za przekroczenie 100 lat wzrośnie do 20,4 tys, w 2060 będzie to jeszcze większy wzrost – 66,8 tys., natomiast w 2080 roku seniorów powyżej 100 będzie 124,2 tys.

Wysokość, jaką osiąga dodatek emerytalny jest taka sama zarówno dla osób ubezpieczonych w ZUS-ie i KRUS-ie. Ustala się w oparciu o tzw. kwotę bazową obowiązującą w dniu ukończenia 100 lat. Od dnia 1 marca 2020 roku dodatek honorowy dla emerytów wynosi 4 294 zł.

YouTube

Co sądzicie o świadczeniach honorowych dla osób przekraczających 100 lat?

To też może cię zainteresować: Polskie władze wyciągają rękę do dzieci. Część z nich będzie mogła liczyć na 1000 złotych zapomogi, kto ją dostanie, komu przysługuje

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Sytuacja na południu Polski robi się gorąca. Jest zupełnie inaczej niż wszyscy się spodziewali

O tym się mówi: Całkiem nowe informacje odnośnie COVID-19. Powstają nowe ogniska, niektóre obostrzenia w wielu miejscach ponownie wprowadzone w życie