Jak podaje "rp.pl", Prezydent Polski Andrzej Duda spotka się w przyszłym tygodniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. To spotkanie będzie pierwszą wizytą zagranicznego przywódcy w Białym Domu od początku pandemii koronawirusa.

Pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w USA od czasu ogłoszenia pandemii

„Wizyta przychodzi w krytycznym momencie zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i Polski, ponieważ ponownie otwieramy nasze kraje po miesiącach walki z pandemią koronawirusa” - powiedział w środę Biały Dom.

Trump powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone zmniejszą obecność swoich żołnierzy w Niemczech o 9500 do 25 000. Polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ma nadzieję, że część żołnierzy amerykańskich zostanie przeniesiona do Polski.

YT

Trump i Duda „omówią dalszy rozwój naszej współpracy w dziedzinie obronności, a także bezpieczeństwa handlu, energii i telekomunikacji” - powiedział Biały Dom.

W czerwcu ubiegłego roku Trump zgodził się wysłać 1000 żołnierzy do Polski. Reuters opublikował w zeszłym tygodniu informację, że projekt rozpadał się w wyniku sporów o fundusze i miejsce garnizonu żołnierzy.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Raport został odrzucony przez niektórych członków polskiego rządu i ambasadora USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Rok temu, 12 czerwca, Donald Trump chwalił Polskę za odwagę w walce o wolność i suwerenność. Tych słów nie sposób zapomnieć.

Pochwalam prezydenta Dudę za jego wysiłki na rzecz wzmocnienia i modernizacji polskiej obrony. Chcę również pogratulować Polsce postępów w spełnianiu amerykańskich kryteriów przystąpienia do programu zniesienia wiz. Dzisiaj nasz kraj podpisał umowę o zapobieganiu i zwalczaniu poważnych przestępstw - znaczący i niezbędny krok dla wejścia Polski do programu. Mimo że wciąż mamy wiele do zrobienia, mamy nadzieję wkrótce powitać Polskę w programie zniesienia wiz, a to bardzo ważna sprawa.

O tym pisaliśmy: Jak poradzić sobie z komarami? Istnieją naturalne sposoby, które są niezwykle skuteczne

Zerknij: Alicja Bachleda-Curuś jakiej nie znaliśmy. Co wyznał Marcin Gortat o życiu ze znaną aktorką