Choć Morze Bałtyckie nie słynie z lazurowej toni wody to amatorów kąpania się w nim nie brakuje podczas sezonu wakacyjnego. Sanepid alarmuje jednak o dużym problemie, z którym będą musieli się mierzyć turyści podczas tegorocznych wakacji. Nieostrożność, a przede wszystkim niestosowanie się do wytycznych służb sanitarnych może grozić naprawdę przykrymi konsekwencjami. Warto mieć to na uwadze!

Woda w Bałtyku, w której znajdują się pewne chorobotwórcze mikroorganizmy powinna być omijana z daleka przez kąpiących się, szczególnie dzieci. Trudno jednak powstrzymać wczasowiczów przed raczeniem się kąpielą w chłodnej toni. Tym razem jednak lepiej zastosować się do zaleceń służb sanitarnych. O co chodzi?

Groźne chorobotwórcze organizmy w Bałtyku! Sanepid wydał specjalny monit dla turystów

Problemem w tym roku dla kąpiących się w Morzu Bałtyckim będzie bakteria Escherichia coli, czyli inaczej pałeczka okrężnicy. To jednak nie wszystko. Ze względu na ocieplanie się wód Bałtyku, ich zanieczyszczenie coraz częściej zmorą turystów w sezonie letnim są sinice.

To właśnie kontakt z nimi może nas kosztować nie tylko nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne, łącznie z poparzeniem, ale nawet życie, jeśli połkniemy wodę z Bałtyku! Sanepid nie pozostawia złudzeń – jeśli nie zastosujemy się do wytycznych i zakazu kąpieli, który może zostać wydany w każdej chwili za radosne pluskanie się w Bałtyku możemy zapłacić najwyższą cenę!

fot. Pixabay

Sinice stają się groźne w momencie, gdy dochodzi do ich zakwitu w wodzie.

- Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Problem tkwi w tym, że nie sposób odróżnić na podstawie oceny wzrokowej “nieszkodliwych" sinic od szkodliwych - tłumaczy portalowi Interia.pl, cytowanemu przez Pikio Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Jak są skutki kontaktu z sinicami? Wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni, pojawia się też wysypka i uporczywe swędzenie oczu, co może przypominać silne zatrucie pokarmowe. W najgorszym przypadku możemy nabawić się nawet ostrego uszkodzenia wątroby, doznać krwotoku wewnętrznego, a także zaburzeń układu nerwowo-mięśniowego, co może wywołać uduszenie.

Jeśli zatem widzimy zakaz kąpieli przez sinice – nie wchodzimy do wody przed ŻADNYM pozorem!

fot. YouTube

Przypomnij sobie o… MATKA ROBERTA BIEDRONIA W ZASKAKUJĄCYCH SŁOWACH O KINDZE DUDZIE. CZY PONIESIE KONSEKWENCJE?

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: RYNEK PRACY MA POWAŻNE PROBLEMY. KOGO SZUKAJĄ NAJBARDZIEJ I CO TO OZNACZA DLA SZUKAJĄCYCH PRACY

Portal Życie pisał również o… BYŁ WIELKĄ GWIAZDĄ "IDOLA" I NAGLE ZNIKNĄŁ. JAK TERAZ ŻYJE SZYMON WYDRA