Podczas konferencji prasowej w środę minister zdrowia. Łukasz Szumowski zaznaczył, że służby sanitarne próbują opanować sytuację związaną z nagłym wzrostem zachorowań, szczególnie na Śląsku i w zakładach produkcyjnych na terenie całej Polski. Zdaniem Łukasza Szumowskiego epidemia wcale się nie wycofała, wciąż w niej funkcjonujemy, obostrzenia i rygory sanitarne muszą elastycznie dopasowywać się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości w dobie koronawirusa.

- W momencie, gdy opanujemy ogniska, może uda się nam w sposób bezpieczny zarządzać epidemią – powiedział Łukasz Szumowski, cytowany przez Wirtualną Polskę.

Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej powiedział o dynamice epidemii. Przewidywany nagły wzrost zachorowań w ciągu kolejnych 10 dni

Minister zdrowia nieustannie podkreśla, jak ważne jest zachowywanie reżimu sanitarnego, zasad bezpieczeństwa. Dobrą informacją jest to, że stale spada liczba chorych hospitalizowanych w placówkach jednoimiennych. To na chwilę obecną 1600 osób.

- Zredukowaliśmy liczbę łóżek o połowę, czyli do pięciu tysięcy. Mamy ogromną większość respiratorów wolnych i gotowych do pomocy pacjentom, gdyby były potrzebne – wyjaśnił dziennikarzom Łukasz Szumowski.

Ministerstwo Zdrowia stworzyło również zaplecze laboratoryjne, które może przydać się podczas drugiej, jesiennej fali zachorowań, która może być gorsza, gdy połączy się z występowaniem sezonowym zwykłej grypy. To na dziś 160 laboratoriów, które mogą codziennie przeprowadzić około 30 tysięcy testów.

Minister zdrowia skomentował również trudną sytuację w kopalniach, nieustannym przeprowadzaniu testów u górników i pracowników kopalń. Na bazie tych informacji polskie władze zdecydowały się na czasowe zamknięcie kopalń, z naciskiem na samo wydobycie i pracę „na dole”. Sytuacja sanitarna pracy górników sprzyja rozwojowi koronawirusa i przenoszeniu zakażenia między pracownikami.

Kopalnie zostały zamknięte na trzy tygodnie.

- To też pokazuje, że te przesiewy, które robimy, są dobrym ruchem, pokazuje, że tej transmisji poziomej w Polsce jest bardzo niewiele – tłumaczy Łukasz Szumowski.

Zobacz także: MĘŻCZYZNA SZEDŁ PRZEZ LAS. NAGLE POJAWIŁ SIĘ PRZED NIM WILK. STARY LEKARZ NATYCHMIAST ZAUWAŻYŁ DZIWNE ZACHOWANIE ZWIERZĘCIA

Przypomnij sobie o… NARZECZENI NIE TAK WYOBRAŻALI SOBIE DZIEŃ SWOJEGO ŚLUBU. NIESPODZIEWANIE POJAWIŁA SIĘ NA NIM DRUGA PANNA MŁODA

Portal Życie pisał również o… BANALNY PATENT NA TO, JAK MOŻNA USTRZEC SIĘ PRZED KRADZIEŻĄ. NIKT SAM BY NA TO NIE WPADŁ