Jak podaje portal „Interia”, mężczyznę zatrzymali funkcjonariusze policji z gliwickiej komendy, zajmujący się przestępstwami przeciwko mieniu. Przy poszukiwaniach pomagali im policjanci z Będzina oraz Siemianowic Śląskich. Nagranie z zatrzymania zamieszczono na stronie internetowej gliwickiej policji.

Oszustwa

Rzecznik gliwickiej komendy, podinspektor Marek Słomski opisał w jaki sposób działał oszust. 18 maja do starszej kobiety z Gliwic na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna, dopytując, dlaczego kobieta nie stawiła się na komisariacie na wezwanie plicji.

„Podający się za stróża prawa mężczyzna poinformował ją, że ktoś zdobył jej dane osobowe i planuje wypłatę pieniędzy z konta bankowego. Jedynym ratunkiem dla oszczędności życia gliwiczanki, jak przekonywał fałszywy policjant, była współpraca z nim, czyli funkcjonariuszem prowadzącym tajne śledztwo” – wskazał Marek Słomski.

Seniorka obawiając się utraty oszczędności, postępowała zgodnie z udzieloną przez oszusta instrukcją. Kobieta wypłaciła z konta pieniądze i przekazała mu ponad 57 tys. zł, na które otrzymała nawet od niego pokwitowanie.

Kolejne oszustwa

Do kolejnych wyłudzeń na terenie Gliwic, dokonanych tą samą metodą doszło w kolejnych dniach. 21 maja 70 tysięcy złotych straciła starsza kobieta, 25 maja ponad 37 tysięcy zł wyłudzono od 69-latka.

YouTube/Arywista

„26 maja podejrzany mężczyzna odebrał gotówkę osobiście od... 31-latki, która pomogła swojej 80-letniej babci spakować przygotowane dla policji 86 tys. zł” – powiedział podkomisarz Słomski.

Zgodnie z danymi śląskiej policji, tylko w samym 2019 roku na terenie województwa miało miejsce 237 przypadków wyłudzeń metodą na policjanta i na wnuczka. Poszkodowani mogli wówczas stracić nawet 11 milionów złotych. Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i nie wypłacanie pieniędzy. W razie wątpliwości zawsze należy zgłosić sprawę na policję.

YouTube/Arywista

Zdarzyło się wam odebrać taki telefon?

To też może cię zainteresować: Polscy eksperci wyjaśniają nietypowe objawy koronawirusa. Ich badania znalazły uznanie wśród światowych uczonych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nie milką komentarze na temat ostatniego koncertu zorganizowanego przez TVP. Glos na ten temat zabrał Mateusz Damięcki

O tym się mówi: Już wkrótce ponowne otwarcie sanatoriów. Kto będzie mógł z nich skorzystać jako pierwszy? Są jednak pewne warunki