Jedną ze zmian zaproponowaną w pakiecie deregulacyjnym jest brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Obecnie za takie zaniedbanie można zapłacić mandat w wysokości 50 złotych.

Zmiany korzystne dla kierowców?

Jak donosi portal Autokult. pl jeśli pakiet wejdzie w życie kierowcy nie będą musieli nosić przy sobie prawa jazdy, a w razie kontroli policjant zweryfikuje prowadzącego pojazd w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Jeśli mundurowy będzie zmuszony do zatrzymania prawa jazdy, to umieści stosowny wpis w Centralnej Ewidencji Kierowców, a nie będzie, jak ma to miejsce teraz, wysyłać danych do urzędu i zatrzymywać dokumentów.

Kolejną zmianą jest zniesienie przymusu wymieniania tablic rejestracyjnych po kupnie auta. Ułatwienia będą dotyczyć także rejestracji auta. Nie będzie trzeba odwiedzać starostwa w miejscu zameldowania, jak ma to miejsce teraz. Po zmianach możliwa będzie rejestracja w starostwie w miejscu, gdzie np. obecnie mieszkamy.

W myśl nowej ustawy starostwa nie będą także wydawać nalepek na szyby. Nie będzie również konieczne wydawanie kart pojazdu przez producentów aut.

Kierowcy mają powody do radości / societyofautomotive.com/

Kierowcy pozbędą się wielu obowiązków

Ucieszą się także osoby, które zdecydowały się zakupić auto w salonie. Jak się okazuje, podczas zakupu będzie można upoważnić salon do zarejestrowania auta i dopełnienia wszystkich związanych z tym formalności w imieniu przyszłego właściciela. Co to oznacza w praktyce? Z salonu odbierzemy auto, które jest już w pełni gotowe do jazdy.

Ułatwienia wejdą też w przypadku złomowania auta. Obecnie po zezłomowaniu trzeba osobiście pojawić się w starostwie i przedstawić tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz dokumenty potwierdzające zezłomowanie.

Po zmianach, to miejsce do którego auta zostało skierowane na demontaż powiadomi starostwo o tym fakcie, a urzędnicy dopełnią wszystkich formalności i wyrejestrują pojazd bez udziału jego właściciela.

Zmieni się także czas w jakim kierowca jest uprawniony do prowadzenia pojazdów po zatrzymaniu prawa jazdy. Obecnie wynosi on 72 godziny, po nowelizacji zostanie jednak skrócony do 24.

Jak się okazuje przepisy mogą wejść w życie już niedługo. Od momentu ogłoszenia ustawy będą one stopniowo wprowadzane w ciągu trzech, dziewięciu i dwunastu miesięcy.

Kierowcy mają powody do radości / ro.com.pl/

Zobacz także: CZY STUDENCI WRÓCĄ NA UCZELNIE W TYM ROKU AKADEMICKIM? MINISTERSTWO SZKOLNICTWA WYŻSZEGO WYDAŁO OFICJALNY KOMUNIKAT

Może zainteresuje Cię to: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: MINISTER ANDRUSZKIEWICZ STARA SIĘ O DZIECKO. CZY POLITYK ZAMIERZA POBIERAĆ ŚWIADCZENIE 500 PLUS