Pojawiły się ważne komunikaty w dwóch czołowych bankach w Polsce - Alior Bank i BNP Paribas. Po raz kolejny ostrzegają swoich klientów przed oszustwami mającymi na celu przejęcie ich środków.

Alior Bank ostrzega przed atakami za pośrednictwem wiadomości SMS, na skutek których możemy utracić dane logowania do systemu bankowości. Z kolei BNP Paribas wspomina o oszustach podszywających się pod bank. W tym przypadku najczęściej przesyłane są wiadomości nakłaniające do kliknięcia w link prowadzący do szkodliwej zawartości.

Alior Bank apeluje do klinetów o ostrożność

Przypominamy o atakach, wykorzystujących wiadomości SMS w celu kradzieży danych logowania do bankowości i środków finansowych
- napisano w oficjalnym komunikacie na stronie Alior Banku.

Na numer telefonu przychodzi wiadomość SMS z linkiem wzywający do uregulowania drobnej opłaty w granicach od kilku groszy do kilku złotych, zazwyczaj za usługi kurierskie, fakturę lub produkty zakupione w internecie.

Po kliknięciu w link pokazuje się strona, która wygląda niemal identycznie, co strona bankowości, jednak prowadzi do niej inny adres. Po wpisaniu danych w formularzu, oszust będzie miał do nich dostęp, a tym samym do Twojego konta bankowego.

Takie działania mają na celu przejęcie konta (loginu oraz hasła) do bankowości, a następnie środków – jeśli użytkownik wpisze jednorazowy kod z SMS na fałszywej stronie lub potwierdzi transakcję za pomocą aplikacji mobilnej
- tłumaczy Alior Bank.

Metoda ta wykorzystywana jest także, aby wraz z płatnością dodać odbiorcę na listę zaufanych. Dzięki temu oszust będzie miał możliwość przelewania pieniędzy bez konieczności potwierdzenia.

Jak uchronić się przed tego typu atakami?

Alior Bank przypomina klinetom, aby zawsze dokładnie sprawdzali treść SMS-ów i e-maili. Szczególną ostrożność warto zachować w sytuacji, kiedy wiadomość nakłania do natychmiastowej reakcji i jest nacechowana emocjonalnie. Duże znaczenie ma także, aby nie podawać swoich danych logowania na innych stronach niż samego banku.

Warto pamiętać, że bank nigdy nie wysyłka linków do strony w SMS-ach czy wiadomościach e-mail. Dodatkowo należy zawsze sprawdzić, czy SMS z jednorazowym kodem w pełni się zgadza z wykonywaną operacją. Podejrzenia powinny wzbudzić szczególnie informacja o konieczności założenia "nowego szablonu zaufanego".

Co więcej należy pamiętać, że oszuści często ustawiają samodzielnie nadawcę wiadomości SMS, na przykład nazwę operatora sieci komórkowej czy kuriera. Z tego powodu niektóre osoby mogą uznać wiadomość za wiarygodną. Nigdy nie powinno się logować do banku poprzez linki przekazywane przez SMS lub e-mail ani wpisywać swoich danych jeśli adres strony jest inny niż zwykle. W przypadku wątpliwości warto zadzwonić na infolinię.

BNP Paribas ostrzega przed oszustami

Ostrzegamy przed fałszywymi mailami rozsyłanymi za pośrednictwem poczty elektronicznej
- przekazał w komunikacie BNP Paribas.

W analogiczny sposób do Alior Banku, oszuści podszywają się pod bank BNP Paribas. W tym przypadku również przesyłanie są linki nakłaniające do kliknięcia. Odnośniki prowadzą do szklodliwej zawartości umieszczonej w Google Drive.

Nadawcy fałszywych wiadomości informują odbiorców o przekroczonym terminie na opłacenie faktury, a przykładowa treść tematu wiadomości to: "fv ot Bank BGZ BNP Paribas S.A. Oddzial II"
- tłumaczy BNP Paribas.

Jak uchronić się przed atakiem?

BNP Paribas przekazał swoim klientom, w jaki sposób uchronić się przed atakami oszustów. Przede wszystkim warto pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi i nie zostawiać nigdy swojego komputera lub innego tego typu urządzenia bez nadzoru. Warto zwrócić szczególną uwage na udostępnianie treści i zdjęcia, aby nie znalazły się przypadkowo na nich wrażliwe dane.

Dokumenty z poufnymi danami należy zawsze niszczyć przed wyrzuceniem do kosza. Warto także pamiętać, aby nie zapisywać swoich haseł na kartkach i nie podawać ich nikomu, szczególnie przez telefon w miejscu publicznym.

Może zainteresuje Cię to: W JEDNEJ CHWILI STRACIŁ NIEMAL 20 TYSIĘCY ZŁOTYCH. NA TO OSZUSTWO MOŻE SIĘ NABRAĆ KAŻDY Z NAS

Zobacz także: OSZUŚCI PODRZUCAJĄ DO SKRZYENEK RACHUNKI ZA PRĄD. DOKŁADNIE SPRAWDŹ, ZANIM ZAPŁACISZ

Portal "Życie" poleca: KLIENCI ROBIĄ ZAPASY MIĘSA. WSZYSTKO PRZEZ WZROST CEN, W SKLEPIE MOŻNA SIĘ NIEŹLE DZIWIĆ