Już niedługo legalne przebywanie na terenie Wielkiej Brytanii przez cudzoziemców będzie możliwie tylko po uzyskaniu statusu osoby osiedlonej. Według statystyk z końca grudnia wniosek złożyło już 2,8 miliona obywateli z krajów Unii Europejskiej, z czego 2,5 miliona rozpatrzono już pozytywnie.

Polacy stanowią większość osób składających wnioski

Jak się okazuje, Polacy stanowią 19 procent wszystkich złożonych wniosków. W związku z tym stanowią najbardziej liczną grupę cudzoziemców ubiegających się o status osoby osiedlonej.

To fantastyczne, że ponad 500 tysięcy Polaków złożyło wnioski. Są naszymi przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami i wnoszą tak wiele do tego kraju. Wniosek o status osoby osiedlonej jest bezpłatny i prosty, mamy ponad 1500 pracowników wspierających wnioskodawców i zachęcam wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do składania wniosków - poinformował Brandol Lewis, brytyjski wiceminister spraw wewnętrznych.

Czym jest status osoby osiedlonej?

Settled status, czyli status osoby osiedlonej to obowiązkowy dokument, który trzeba posiadać będąc cudzoziemcem, aby móc legalnie mieszkać i pracować na terenie Wielkiej Brytanii. Umożliwia obywatelom Unii Europejskiej oraz członkom ich rodzin pobyt w kraju po zakończeniu okresu przejściowego w związku z brexit.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej należy przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość oraz wykazać zamieszkanie w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo urząd będzie sprawdzał informacje o ewentualnych wyrokach skazujących. Wnioski trzeba złożyć do 30 czerwca 2021 roku.

Chciałbym zwrócić uwagę wszystkich Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy nie mają obywatelstwa brytyjskiego, na konieczność złożenia wniosku o status osoby osiedlonej. Jest to niezbędne, jeśli chcą pozostać w tym kraju po brexicie - oświadczył Arkady Rzegocki, ambasador RP.

Brytyjskie MSW oferuje pomoc w wypełnianiu wniosków

Aktualnie na terenie całej Wielkiej Brytanii odbywa się seria spotkań informacyjnych organizowanych przez MSW, które mają na celu rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące brexitu. Podczas nich można uzyskać odpowiedzi na pytania, a także uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku. Najbliższe takie spotkanie dla Polaków odbędzie się 30 stycznia w Brimingham.

Według statystyk, ponnad 900 tysięcy Polaków mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii.

Może zainteresuje Cię to: BREXIT ZBLIŻA SIĘ WIELKIMI KROKAMI. NADAL NIEPEWNA JEST PRZYSZŁOŚĆ POLAKÓW W WIELKIEJ BRYTANII

Polecamy także: BREXIT DOSIĘGNIE POLSKĄ WALUTĘ. NIE MA SZANS NA UMOCNIENIE ZŁOTÓWKI W 2020 ROKU

Portal "Życie" informował o: KSIĄŻĘ KAROL JEST POWAŻNIE CHORY. LEKARZE NIE DAJĄ MU NAWET ROKU. CO MU JEST