Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed oblodzeniami w województwie podlaskim z wyjątkiem powiatu sejneńskiego, Suwałki i suwalskiego. Wynika z nich, że z uwagi na wahania temperatury i miejscowe spadki poniżej 0 stopni Celsjusza może lokalnike dochodzić do zamarzania mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

Alerty obowiązują we wtorek do godziny 10, jednak nie wyklucza się, że kolejne zostaną wydane również w kolejnych dniach.

Niebezpieczna zjawiska pogodowe mogą wystąpić też w środę i czwartek

W środę ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi mogą obejmować opady marznące. Według najnowszej prognozy alarmy pierwszego stopnia obejmowałyby województwo lubelskie. Zapowiadane są tam niewielkie opady marznącego deszczu i mżawki, w następstwie których może powstać gołoledź.

Z kolei w czwartek opady marznące mogą pojawić się nie tylko w województwie lubelskim, ale też w podkarpackim.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia i prognoza zagrożeń?

Według definicji IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczą pojawienia się warunków, które sprzyjają powstaniu niebezpiecznych zjawisk meterologicznych. Mogą one doprowadzić do szkód materialnych czy nawet zagrożenia zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników może być znacznie utrudnione i niebezpieczne. Spodziewać się można również opóźnień spowodowanych trudnymi warunkami na drodze, zakłóceń w trakcie imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. W związku z tym IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prognoza zagrożeń to z kolei orientacyjna prognoza pogody, która ma na celu wczesne informowanie społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

Może zainteresuje Cię to: W NAJBLIŻSZYCH DNIACH ZIMA ZASKOCZY POLAKÓW? W WEEKEND MA SPAŚĆ ŚNIEG

Polecamy także: CYKLON FABIAN ZBLIŻA SIĘ DO POLSKI. SYNOPTYCY PRZEWIDUJĄ BURZE ŚNIEŻNE. KTÓRE OBSZARY SĄ NAJBARDZIEJ ZAGROŻONE

Na portalu "Życie" informowaliśmy o: URLOP Z ZESZŁEGO ROKU. CO ZROBIĆ, ŻEBY NIE PRZEPADŁ I DO KIEDY GO WYKORZYSTAĆ