1 stycznia 2020 roku w życie wejdzie nowy projekt listy leków refundowanych. W piątek (20 grudnia) Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę medykamentów, które będzie można kupić taniej. W wykazie pojawiło się sporo nowości.

Kto skorzysta z refundowanych leków?

CHORZY NA CUKRZYCĘ

Jak podaje „Onet”, na nowej liście leków refundowanych znalazły się leki na cukrzycę tj. Inkretyny: Trulicity (dulaglutidum) oraz Ozempic (semaglutidum) stosowane u osób z cukrzycą typu 2. Dodatkowo w przyszłym roku dostępny będzie również lek Ryzodeg.

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – Anna Śliwińska tak skomentowała projekt refundowanych leków dla cukrzyków:

"Do tej pory dla cukrzyków Polska była skansenem. Dzięki takim właśnie rozszerzeniom i nowym lekom w tej chwili dobijamy do standardów europejskich. Im więcej insulin jest objętych refundacją, tym skuteczniejsze jest leczenie.”

CIERPIĄCY NA DEPRESJĘ

W przyszłym roku na mniejsze wydatki mogą liczyć osoby cierpiące na depresję. Refundacją zostaną objęte m.in. leki dla schizofreników (preparat Trevicta) oraz inne leki stosowane przy zachowaniach depresyjnych tj. - Depratal (duloksetyny) i Brintellix (wortioksetyna).

ZMAGAJĄCY SIĘ Z WIRUSOWYM ZAPALENIEM WĄTROBY TYPU B

Na liście refundowanych nowości znalazły się również leki na wirusowe zapalenie wątroby typu B - leki z entekawirem i tenofowirem. Dodatkowo refundowane mają być również terapie Xolairem (omalizumabem), który od nowego roku będzie dostępny również dla dzieci w wieku 6–11 lat, które cierpią na ciężką astmę alergiczną IgE-zależną i ciężką astmę eozynofilową.

Oprócz zniżek na leki refundowane na pacjentów w nowym roku czekają też niestety powyżki dopłat. Więcej będzie trzeba zapłacić za m. in. leki na endometriozę - tabletki Visanne oraz część leków na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową.

Natomiast tańsze będą jeszcze leki na niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemię, padaczkę oraz nowotwory złośliwe.

Warto sobie przypomnieć...ZA PAPIEROSY I ALKOHOL ZAPŁACIMY WIĘCEJ. SEJM PODJĄŁ DECYZJĘ O ZMIANIE STAWEK AKCYZY NA UŻYWKI

Portal "Życie" pisał: WSTRZĄSAJĄCE ODKRYCIE NAUKOWCÓW. NAWYK, KTÓRY UWAŻANY JEST ZA ZDROWY, MOŻE PROWADZIĆ DO POWAŻNEJ CHOROBY

Informował również...GIS WYCOFUJE KOLEJNY PRODUKT ZE SPRZEDAŻY TUŻ PRZED BOŻYM NARODZENIEM. CO TYM RAZEM MOŻE BYĆ SZKODLIWE DLA ZDROWIA