Na razie nie wiadomo, jak długo trwał import skażonych salmonellą kurczaków do Bułgarii. Dr Kremena Stoewa, szefowa bułgarskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności, poinformowała publicznie o problemie. Zastrzegła też, że skażone mięso docierało na bułgarski rynek od przynajmniej trzech miesięcy.

Jak informuje Wirtualna Polska, Do Bułgarii z Polski trafiło co najmniej 100 ton kurczaków z salmonellą. Dr Stoewa zastrzegła jednak w informacji wyemitowanej w publicznym radiu, że nie odnotowano przypadków zachorowań wśród osób, które spożywały mięso z Polski.

Wiąże się to głównie z faktem, że salmonella nie jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Po poddaniu odpowiedniej obróbce termicznej skażonego mięsa staje się bezpieczne dla konsumenta.

Szefowa bułgarskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności przyznała też, że na problemy z polskim mięsem skarżyły się też inne państwach członkowskie Unii Europejskiej. W Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) swoje zastrzeżenia wcześniej zgłosiło aż 16 unijnych państw.

Bułgarscy dziennikarze utrzymują, że pierwsze doniesienia na temat skażonego mięsa z Polski pojawiły się już w połowie sierpnia. Informacje na ten temat pochodziły z Łotwy.

Przypominamy też o skażeniu leków sprzedawanych w Polsce. Polskie apteki mogą sprzedawać leki zanieczyszczone silnie trującym związkiem chemicznym - N-nitrozodimetyloaminą. Jest ona podawana szczurom, by w ramach badań przyspieszać u nich rozwój nowotworów.

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że trująca substancja może zostać zażyta niemal przez dwa miliony Polaków. Szczególnie narażeni są pacjenci chorujący na cukrzycę, bowiem to właśnie do ich leku przedostał się toksyczny związek chemiczny.

Zanieczyszczone mogły zostać preparaty zawierające metforminę, czyli bardzo popularny lek, który podawany jest pacjentom przy cukrzycy typu II. Prof. Zbigniew Fijałek z WUM na łamach Dziennika Gazety Prawnej podkreśla, że skala zjawiska może być ogromna.

Przypomnij sobie o… JAK JEŚĆ MANDARYNKI, BY NIE ZAGRAŻAŁY ZDROWIU. JEST JEDNA BARDZO WAŻNA ZASADA

Jak informował portal Życie: NIEZWYKŁE DRZEWO O LECZNICZYCH WŁAŚCIWOŚCIACH. TO PRAWDZIWA BOMBA WITAMINOWA

Portal Życie pisał również o… UWAGA NA TEGO LISTONOSZA. OTWIERA PRZESYŁKI MIESZKAŃCÓW