W ubiegłym tygodniu Donald Tusk opuścił stołek szefa Rady Europejskiej, jednak polityk nie znika jeszcze z pierwszych stron gazet. Wczoraj odebrał w Hamburgu niezwykle ważną nagrodę.

Nagroda im. Marion Dönhoff przyznawana jest przez tygodnik "Die Zeit" oraz fundacje "Die Zeit" i Marion Dönhoff. Wyróżnienie trafia do tych osób, które swoimi działaniami szczególnie przyczyniają się do integracji europejskiej i zbliżania do siebie Wschodu oraz Zachodu Europy.

Wczoraj nagroda im. Marion Dönhoff trafiła w ręce byłego Przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Polski polityk został nią uhonorowany ze względu na swoje wysiłki mające na celu międzynarodowe pojednanie Europy.

Tygodnik "Die Zeit" oraz fundacje "Die Zeit" i Marion Dönhoff w uzasadnieniu podkreśliły duże zasługi Donalda Tuska w procesie integracji europejskiej. Doceniono również jego wkład w budowanie demokratycznej i wolnej Polski.

Odbierając nagrodę, Donald Tusk wygłosił krótkie przemówienie. Polityk podziękował w nim za to niezwykłe wyróżnienie oraz zaapelował bezpośrednio do Europejczyków.

Tusk prosił, by Europa nie dała się podzielić, choć wielkie zagrożenie dla europejskiej jedności stanowi Rosja. Polityk podkreślił również, że bardzo ważne jest dbanie o relacje transatlantyckie i nie ma tu znaczenia, kto jest prezydentem USA.

Polityk przypomniał również o konflikcie na Ukrainie. Przestrzegał przez pozostawieniem tego kraju samemu sobie i zaapelował o udzielenie mu europejskiego wsparcia.

W tym roku nagrodę im. Marion Dönhoff otrzymał również ruch społeczny Fridays for Future. Wyróżnienie zostało mu przyznane za akcje protestacyjne, które miały zwrócić uwagę na skutki zmian klimatycznych. Nagroda ta została połączona z finansowym wsparciem.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... TAJEMNICE RODZINY KRÓLEWSKIEJ. JAK ROZPOCZĄŁ SIĘ ZWIĄZEK KSIĘCIA KAROLA I CAMILLI SHAND

Warto sobie przypomnieć... DONALD TUSK ODCHODZI. BYŁY PREMIER UDOSTĘPNIŁ W SIECI POŻEGNALNE NAGRANIE

Portal "Życie" informuje również o... DONALD TUSK WSTAWIŁ ZDJĘCIE Z WNUKAMI. CZY SĄ PODOBNE DO DZIADKA